·
בקשי פיננסים — Family Office | Research Depth: Standard
י.ח. דמרי בנייה ופיתוח (להלן "דמרי") היא אחת מקבוצות הנדל"ן הגדולות בישראל המתמחות בייזום ובנייה למגורים. הקבוצה התאגדה ב-1989 והונפקה לבורסת תל אביב במאי 2004; השליטה בידי מר יגאל דמרי באמצעות חברות שבשליטתו [Maya P1731676, פרק א', סעיף 1.1].
שלושה מנועי צמיחה (כפי שמציגה החברה בדוח הדירקטוריון FY2025): 1. ייזום והקמת נדל"ן למגורים 2. התחדשות עירונית למגורים 3. ייזום והקמת נדל"ן להשקעה (מסחר, משרדים, מלונאות, דיור להשכרה)
מודל העסק: רכישת קרקע (מכרזי רמ"י, רכישות פרטיות, עסקאות "השבה", התחדשות עירונית) → תכנון והשבחה (תב"ע / היתרים) → בנייה → מכירה ומסירה.
הכרת הכנסה (קריטי לקריאת הדוחות): דמרי מכירה בהכנסה ממכירת דירות בישראל לאורך זמן (Over Time) לפי שיטת התשומות / אחוז ביצוע (cost-to-cost), ולא במועד מסירה (point-in-time). זאת בהתבסס על חוות דעת משפטיות והוראות החוזה המקנות לחברה זכות אכיפה [Maya P1731676, באור 2טז' ובאור 4 לדוחות הכספיים]. בפעילות ברומניה — הכרה בנקודת זמן (handover).
המשמעות האנליטית: כשנחתם חוזה מכירה, הכנסה מתחילה להיזקף לדוח רווח והפסד לאורך תקופת הבנייה ולא רק במועד המסירה. כתוצאה מכך, תנודתיות הכרת ההכנסה אצל דמרי קטנה משמעותית מיזם המכיר ב-point-in-time.
מיקוד גיאוגרפי: היסטורית הקבוצה זוהתה עם דרום הארץ — באר שבע, אשקלון, נתיבות, אופקים, אור יהודה, קריית גת, שדרות. בשנים האחרונות הרחיבה משמעותית לתל אביב (שדה דב, בבלי), קריית ביאליק, חדרה, נתניה, פתח תקווה, גבעתיים, גבעת שמואל, אשדוד, רחובות [Maya P1731676, פרק א', סעיף 4.1.1].
מאפיין מבחין: בנק קרקעות עמוק — סך 41,550 יח"ד בכלל הפעילות (מתוכן חלק החברה 36,500 יח"ד) נכון ל-31.12.2025. חלק מהקרקעות נצבר במחירי רכישה היסטוריים נמוכים בדרום הארץ.
הכרת ההכנסה לאורך זמן (cost-to-cost) מקטינה תנודתיות אבל לא מבטלת אותה — היקף הכרת הכנסה תלוי בקצב התקדמות בנייה במצרף הפרויקטים בהקמה.
[מקור: Maya P1731676, דוחות מאוחדים על הרווח או הפסד, עמ' 147–148]
| מדד | FY2025 | FY2024 | FY2023 |
|---|---|---|---|
| הכנסות מכירת דירות, השכרה ועבודות הקמה | 1,692.4 | 1,868.8 | 1,311.2 |
| הכנסות ממכירת מלאי קרקעות | 196.9 | 121.8 | 44.1 |
| סה"כ הכנסות | 1,889.3 | 1,990.6 | 1,355.2 |
| עלות ההכנסות | (1,077.6) | (1,200.4) | (849.3) |
| רווח גולמי | 811.6 | 790.2 | 506.0 |
| שיעור רווח גולמי | 43.0% | 39.7% | 37.3% |
| שערוך IFRS של נדל"ן להשקעה, נטו (סעיף בדוח) | 12.5 | 122.5 | 9.1 |
| הוצאות מכירה ושיווק | (58.1) | (55.8) | (37.0) |
| הוצאות הנהלה וכלליות | (61.5) | (78.3) | (65.2) |
| רווח תפעולי | 705.3 | 778.4 | 409.8 |
| הוצאות מימון, נטו | (66.3) | (87.4) | (95.8) |
| רווח לפני מס | 638.9 | 691.0 | 314.0 |
| מסים | (142.0) | (162.5) | (65.4) |
| רווח נקי לבעלי החברה האם | 495.6 | 528.4 | 248.6 |
| EPS בסיסי (₪) | 23.60 | 26.97 | 13.29 |
| EPS מדולל (₪) | 23.54 | 26.79 | 13.29 |
הערת השוואה: הרווח הנקי FY2024 גבוה מ-FY2025 בעיקר בגלל שערוך נדל"ן להשקעה (122.5 מ' ב-2024 לעומת 12.5 מ' ב-2025). ברמת הפעילות היזמית למגורים שיעור הרווח הגולמי דווקא השתפר מ-39.7% ל-43.0%.
[Maya P1731676, פרק א', סעיף 4.1.2]
| מדד | FY2025 | FY2024 | FY2023 |
|---|---|---|---|
| הכנסות תחום (₪ מ') | 1,595.0 | 1,862.5 | 1,268.9 |
| רווחי תחום (₪ מ') | 605.6 | 609.1 | 370.7 |
| נכסי תחום במאזן (₪ מ') | 6,873.5 | 5,833.0 | 4,438.5 |
[Maya P1731676, דוח דירקטוריון, עמ' 108]
| מדד | FY2025 | FY2024 |
|---|---|---|
| מכירות יח"ד (סה"כ) | 834 | 1,094 |
| מכירות חלק החברה | 805 | 1,022 |
| היקף כספי (₪ מ', כולל מע"מ) | 2,050 | 2,594 |
| חלק החברה (₪ מ') | 1,964 | 2,354 |
קיטון של ~24% במספר הדירות שנמכרו בשנת הדו"ח לעומת 2024 — החברה מציינת השפעת מבצע "שאגת הארי" על קצב המכירות, וייצוב הדרגתי בהמשך השנה.
[Maya P1731676, סעיף 4.1.3, עמ' 21]
נכון 31.12.2025: - הכנסות שיוכרו בעתיד מחוזי מכירה מחייבים: 1,503 מ' ש"ח - יתרות תשלומים הצפויים להתקבל בגין חוזים חתומים: 1,901 מ' ש"ח - פילוח לפי שנה (הכנסות שיוכרו): 2026 — 317 מ', 2027 — 483 מ', 2028 — 488 מ', 2029 — 138 מ', 2030 — 39 מ', 2031 — 39 מ'
נתון משלים: רווח גולמי שטרם הוכר מפרויקטים בהקמה — 2,431 מ' ש"ח (לעומת רווח גולמי שכבר הוכר מאותם פרויקטים — 508 מ' ש"ח, מתוך רווח גולמי צפוי כולל של 2,940 מ' ש"ח). [Maya P1731676, עמ' 20].
הערה אנליטית: בקריאת דוח רבעוני, יש להפריד בין (א) רווח גולמי על תקופה שוטפת — משקף תמהיל מצב הביצוע במצרף הפרויקטים בהקמה; ו-(ב) שיעור רווחיות על חוזים חדשים שנחתמו ברבעון — אינדיקטור צופה פני עתיד.
[Maya P1731676, דוחות מאוחדים על המצב הכספי, עמ' 145–146]
נכסים: - מזומנים ושווי מזומנים: 115.8 (לעומת 491.4 ב-2024 — ירידה משמעותית בנזילות) - פקדונות מוגבלים בשימוש: 66.7 - בניינים בהקמה ומלאי דירות למכירה (שוטף): 2,917.8 (לעומת 1,278.2 ב-2024 — זינוק עקב מעבר פרויקטים לשלב ביצוע פעיל) - מקדמות ששולמו ע"ח מלאי מקרקעין: 123.4 - מלאי מקרקעין (לא שוטף — בנק קרקעות בעלות): 3,035.6 (ירידה מ-3,622.6 ב-2024 — מעבר לסעיף בניינים בהקמה כשפרויקטים מתחילים לבצע) - נדל"ן להשקעה (כולל קרקעות): 1,664.0 - נדל"ן להשקעה בהקמה: 155.3 - סה"כ נכסים: 9,158.8 (לעומת 8,447.3 ב-2024)
התחייבויות: - אשראי מבנקים — חלויות שוטפות: 1,448.3 (זינוק מ-648.6) - הלוואות מבנקים — לזמן ארוך: 2,165.2 (ירידה מ-2,804.7) - אגרות חוב — חלויות + לזמן ארוך: 182.9 + 723.0 = 905.9 - התחייבות בגין חוזים עם לקוחות (מקדמות מרוכשי דירות, שוטף): 134.1 (ירידה מ-243.9)
הון: - הון עצמי המיוחס לבעלי המניות: 3,728.6 (גידול מ-2,978.0 — בזכות רווח השנה + הנפקת מניות באוקטובר 2025 בתמורה ל-234 מ' ש"ח + מימוש כתבי אופציה ב-209 מ' ש"ח) - סה"כ הון: 3,729.5
שילוב של זינוק בפרויקטים בהקמה (2,918 מ' לעומת 1,278 מ') + רכישת קרקעות + דיבידנד 204 מ' = ירידה חדה במזומנים מ-491 מ' ל-116 מ'. החיזוק ההוני בא מהנפקת מניות (234 מ') ומימוש אופציות (209 מ') באוקטובר 2025.
[Maya P1731676, דוח דירקטוריון, עמ' 104–112]
| סוג פרויקט | סה"כ יח"ד | חלק החברה |
|---|---|---|
| פרויקטים בהקמה | 4,342 | 3,968 |
| פרויקטים בתכנון | 2,141 | 2,141 |
| עתודות קרקע | 12,568 | 11,034 |
| התחדשות עירונית (פינוי-בינוי + תמ"א 38) | 22,499 | 19,357 |
| סה"כ | 41,550 | 36,500 |
[Maya P1731676, מפת פרויקטים, עמ' 110]
דרום + פריפריה דרומית (סך ~2,512 יח"ד, ~58%): באר שבע 578 | נתיבות 466 | אופקים 348 + 184 (מגרשים) | אשקלון 257 | קריית גת 164 | אשדוד 189 | אור יהודה 326.
מרכז וצפון (סך ~1,830 יח"ד, ~42%): תל אביב 825 (שדה דב + בבלי) | קריית ביאליק 412 | פתח תקווה 300 | גבעתיים 144 | גבעת שמואל 81 | נתניה 68.
(הערה: הפילוח לעיל מבוסס על מספר יח"ד, לא על הכנסות. החברה לא מפרסמת פילוח רווחיות לפי גיאוגרפיה.)
החברה אינה מפרסמת אחוז מצרפי של יח"ד תחת תכנית מחיר למשתכן. המידע הזמין מבאורי הפרויקטים בהקמה: - פרויקט באשקלון 412 יח"ד — 50% מחיר למשתכן / 50% שוק חופשי - 2 פרויקטים נוספים — 30% מחיר למשתכן / 70% שוק חופשי כל אחד (182 יח"ד + 166 יח"ד) - כלומר רק חלק קטן יחסית מהפרויקטים בהקמה עם חשיפה למחיר למשתכן (אומדן: ~10-12% מהיח"ד בהקמה). - שיעור רווח גולמי FY2025 = 43% (מהגבוהים בענף, לפי ההנהלה). בפרויקטים במרינה אשקלון, עיר ימים נתניה וקריית גת צופה החברה רווח גולמי אף מעל 50% [Maya P1731676, דוח דירקטוריון, עמ' 107]. - היקף המכירות בתנאי מימון מיטיבים (עסקאות 80/20, "הלוואות קבלן" וכד') בשנת הדו"ח: 46% מסך המכירות בפרויקטים בביצוע ובתכנון [Maya P1731676, סעיף 4.1.1].
[Maya P1731676, פרק א', סעיף 1.1] - Dimri Holdings S.R.L. — רומניה, פרויקטים למגורים. - Dimri Holdings CZ. — צ'כיה, מחזיקה בקרקע. - הכנסות מדירות שנמסרו ברומניה (point-in-time): FY2025 — 44.6 מ' ש"ח, FY2024 — 20.2 מ' ש"ח, FY2023 — 2.7 מ' ש"ח.
(א) בנק קרקעות עמוק במחירי רכישה היסטוריים — סך 36,500 יח"ד חלק חברה ב-41,550 יח"ד פעילות. 12,568 יח"ד עתודות קרקע (חלק חברה 11,034) שהן מלאי "מתחת לפני השטח". ריכוזים מובהקים: באר שבע (2,678 בעתודות), חדרה (5,909), אשדוד (885), אופקים (492).
(ב) מבנה בעלות משפחתי — שליטה בידי מר יגאל דמרי. אופק החזקה ארוך טווח, ללא לחץ פירוק או מימוש מהיר. 35 שנות פעילות.
(ג) דירוג אשראי A1 (מידרוג) באופק יציב — נגישות יציבה לשוק ההון.
(ד) בנייה עצמית — החברה משמשת קבלן ראשי ברוב פרויקטיה (לא רק יזם). שיעור רווח גולמי גבוה באופן עקבי (43% FY2025) משקף, בין השאר, יתרון תפעולי זה.
(ה) הסמכות איכות וסביבה — תקנים ISO 9001 / 14001 / 45001 / 27001. כוכב זהב בבטיחות (תכנית התאחדות הקבלנים, אוקטובר 2024).
מנגד — חולשות מבניות: - תלות בריבית בנק ישראל: עלייה בריבית → ירידה בביקוש משכנתאות → ירידה במכירות חדשות (כפי שנראה בקיטון של 24% במכירות 2025 לעומת 2024). - תלות רגולטורית: מחיר למשתכן / דירה בהנחה מגבילים שוליים בפרויקטים תחת תכנית. - חשיפת מלחמה: אתרי בנייה בנגב הואטו במבצע "שאגת הארי" 2025. - אינפלציית עלויות בנייה משפיעה על שולי פרויקטים שתומחרו לפני העלייה. - תלות בעובדי בניין זרים: שינויי מדיניות הסדרה / היעדר עובדים מאזורי יו"ש בתקופות לחימה.
בענף נדל"ן יזמי, ההפרש בין מאזן לבין ערך כלכלי הוא הרוב פעמים גדול מההפרש בין רבעון לרבעון. In land-heavy developers, the gap between book value and economic value is more often than not larger than the quarter-to-quarter swings.
המסגרת למטה מתארת אילו תנאים צריכים להתקיים בכל תרחיש — לא תחזית מחיר, לא יעד, לא ציון. התנאים הם מה שמשקיע מקצועי עוקב אחריו לאורך זמן, ומה שמאפשר לעדכן את ההנחות כשהמציאות משתנה. אין כאן הערכת סבירות, אין כיוון מועדף, ואין ציפייה לגבי איזה תרחיש יתממש.
Scenarios are descriptive, not predictive. They outline possible conditions, not expected outcomes. מסגרת התנאים מנוסחת ברמת הענף וברמת החברה, ואינה כוללת הנחות מחיר מניה, מכפיל, או יעד שווי.
בניתוח חברה מקצועית, השאלה אינה "האם זה טוב", אלא "באילו זוויות ראייה חייבים לבחון את החברה כדי לא לפספס את העיקר". כל ניתוח ב-Bakshi Finance עובר דרך שש זוויות. הטקסט למטה — אינו הערכה. הוא המיפוי של השאלות שהניתוח הזה אמור לענות עליהן. התשובות הספציפיות לחברה מופיעות בסעיף "How to Think About This Company" למעלה.
מה שהעדשה אינה: אין כאן דירוג, אין ציון, אין השוואה בין חברה זו לחברה אחרת, ואין העדפה. אותן שש שאלות נשאלות על כל חברה באתר — השונות היא בתשובות, לא בכלי.
This framework is intended to structure analysis, not to produce an investment conclusion.
1. הזהות העסקית. י.ח. דמרי בנייה ופיתוח היא אחת מקבוצות הייזום למגורים הגדולות בישראל, בשליטת מר יגאל דמרי, עם 36,500 יח"ד בצנרת (חלק החברה) על פני 41,550 יח"ד בכלל הפעילות. ליבה היסטורית בדרום הארץ (באר שבע, אשקלון, נתיבות, אופקים, אור יהודה, קריית גת) והרחבה משמעותית למרכז (תל אביב — שדה דב ובבלי, פתח תקווה, גבעתיים, גבעת שמואל, קריית ביאליק). שלושה מנועי צמיחה: ייזום למגורים, התחדשות עירונית (22,499 יח"ד) ונדל"ן להשקעה (1,819 מ' ש"ח שערוך IFRS). הכרת ההכנסה ממכירת דירות בישראל נעשית לאורך זמן (Over Time) לפי שיטת התשומות / אחוז ביצוע (cost-to-cost), ולא בנקודת המסירה [Maya P1731676, באור 2טז'].
2. עמוד התווך של הניתוח. בנק קרקעות עמוק — שווי בספרים IFRS של מלאי מקרקעין + בניינים בהקמה הסתכם ל-6,073 מ' ש"ח נכון 31.12.2025 [Maya P1731676, מאזן מאוחד עמ' 145]. ההבחנה האנליטית הקריטית: שווי בספרים IFRS של מלאי קרקעות יזמיות (Lower of Cost or NRV, IAS 2) הוא רצפה תחתונה ואינו זהה לאומדן הנהלת החברה לערך כלכלי נוכחי. בקרקעות שנרכשו במחזורים קודמים בדרום הארץ (כגון 2,678 יח"ד עתודות בבאר שבע, 5,909 יח"ד בחדרה) הפער עשוי להיות מהותי. שיעור הרווח הגולמי FY2025 הסתכם ל-43.0% (לעומת 39.7% FY2024 ו-37.3% FY2023) — לפי הנהלת החברה מהגבוהים בענף [Maya P1731676, דוח דירקטוריון עמ' 107].
3. המפגש הקריטי הנוכחי. שלושה מנועים מתנגשים בתקופה הנוכחית: (א) מסלול ריבית בנק ישראל — קיטון של 24% במספר יח"ד שנמכרו ב-FY2025 לעומת FY2024 (834 לעומת 1,094, חלק החברה 805 לעומת 1,022) משקף שחיקת ביקוש; (ב) טיוטת הוראת בנק ישראל מ-23.03.2025 שמגבילה אשראי לפרויקטים עם פריסת תשלומים לא ליניארית מעבר לסף — החברה מציינת עמידה; (ג) שיבושי "שאגת הארי" באתרי בנייה בדרום — החברה דיווחה על האטה בקצב המכירות במהלך מבצע "שאגת הארי" וייצוב הדרגתי בהמשך השנה.
4. מה שחשוב למעקב. ארבעה משתנים יכריעו את הקריאה ל-12–24 חודשים הבאים: (א) צבר חוזים חתומים שטרם הוכרו — 1,503 מ' ש"ח נכון 31.12.2025 (מתוכם 317 מ' להכרה ב-2026, 483 מ' ב-2027, 488 מ' ב-2028) [Maya P1731676, סעיף 4.1.3 עמ' 21]; (ב) רווח גולמי שטרם הוכר מפרויקטים בהקמה — 2,431 מ' ש"ח מתוך רווח גולמי צפוי כולל של 2,940 מ' ש"ח [Maya P1731676, עמ' 20]; (ג) חשיפה לתכנית מחיר למשתכן — אומדן ~10-12% מהיח"ד בהקמה כפופים לתכנית; (ד) Net Debt 4,337 מ' ש"ח (Net Debt / Equity 1.16x) — מינוף שגדל בעקבות זינוק בפרויקטים בהקמה (2,918 מ' לעומת 1,278 מ' ב-2024); ירידת מזומנים מ-491 מ' ל-116 מ' — עוקב יציבות נזילות.
סיכום זה אינו המלצה. הוא רשימה עובדתית של מה שהניתוח זיהה. ההחלטה — של הלקוח. האתר לא משתתף בהחלטה.
בקשי פיננסים פועלת במתכונת Family Office ללקוחות כשירים בלבד. מר ירון בקשי היה בעל רישיון ייעוץ השקעות מוסמך בשנים 2008–2023. נכון ליום פרסום מסמך זה, החברה אינה מחזיקה ברישיון ייעוץ השקעות, שיווק השקעות או ניהול תיקי השקעות.
המסמך נועד למטרות מחקר ולימוד מקצועי בלבד. אין באמור משום המלצה לקנייה, מכירה, החזקה או ביצוע פעולה כלשהי בניירות ערך. אין באמור תחליף לייעוץ המתחשב בנתוניו ובצרכיו של כל אדם. כל החלטה — על אחריות המשקיע בלבד.
הנתונים נשלפו ממקורות רשמיים. עדכוני דיווחים עשויים לשנות את התמונה. ביצועי עבר אינם מעידים על ביצועים עתידיים. האתר לא משתתף בהחלטת ההשקעה. ההחלטה — של הלקוח.
הסקירה האנליטית המלאה של DMRI (DMRI) זמינה ללקוחות פרימיום של בקשי פיננסים.
הסקירה כוללת ניתוח של 11 סעיפים, פסקאות "How to Think About This Company", מסגרת תרחישים מובנית, ו-Analytical Lens של 6 ממדים.