הראל השקעות

·

בקשי פיננסים — Family Office | Research Depth: Standard

HARL
Compliance · ת"א 125
שווי שוק
₪41.08B
StockAnalysis (TASE) · 27/04/2026
מכפיל רווח (P/E)
14.26
TTM · StockAnalysis
מכפיל הון (P/B)
3.37
StockAnalysis
תשואה על ההון (ROE)
27.04%
TTM · StockAnalysis
תשואת דיבידנד
2.58%
StockAnalysis
1

Company Profile — פרופיל החברה

הראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים בע"מ היא חברת האחזקות שבשליטת משפחת המבורגר, אחת מ-5 קבוצות הביטוח הגדולות בישראל, ולפי דוחות 2025 — הקבוצה הראשונה בגודלה בהיקף פרמיות בשוק הישראלי עם נתח שוק פרמיות של כ-21.6% (Q3 2025). החברה נסחרת בבורסת תל אביב (מספר נייר: 585018, ISIN: IL0005850180) ונכללת במדד ת"א-125. הפעילות נפרסת על-פני חמישה מגזרים: ביטוח חיים וחיסכון ארוך טווח, ביטוח בריאות (בו הראל היא הקבוצה המובילה עם נתח שוק של כ-27%), ביטוח כללי (רכב רכוש, רכב חובה, רכוש וחבויות), ניהול נכסים (פנסיה, גמל, השתלמות, קרנות נאמנות — סך AUM של 582 מיליארד ₪ לסוף 2025), ואשראי ושירותים פיננסים (המצפן למימון מזנין, גמלא הראל לנדל"ן יזמי, הראל +60 למשכנתאות הפוכות, ו-EMI לערבויות ומשכנתאות). הקבוצה מעסיקה כ-5,000 עובדים.

מבנה בעלות ושליטה [עובדה]: בעלי השליטה הסופיים הם משפחת המבורגר — יאיר המבורגר (יו"ר הדירקטוריון), גדעון המבורגר, ונורית מנור — המחזיקים יחד 45.7% מזכויות ההצבעה וההון המונפק באמצעות שותפות "ג.י.ן". סגן היו"ר הוא בן המבורגר (דור המשך). המנכ"ל הוא ניר כהן. זו חברה משפחתית במהותה — הבחנה חשובה בהשוואה למתחרה הפניקס, שם בעלת השליטה היא קרן Private Equity אמריקאית (Centerbridge).

מודל הכנסות [עובדה]: 1. פרמיות ביטוח (הכנסת שירותי ביטוח 14,409 מ' ₪ ב-2025) 2. דמי ניהול על נכסי לקוחות (1,662 מ' ₪ ב-2025) 3. הכנסות השקעה נטו (14,362 מ' ₪ ב-2025 — תלוי שוק) 4. הכנסות מאשראי ושירותים פיננסיים

מקורות: דוח תקופתי שנתי 2025 (P1731047-00), מצגת משקיעים 2025 (P1731041-00), maya.tase.co.il (נייר 585018).


2

Key Financial Observations — תצפיות פיננסיות

נכסים מנוהלים (AUM)
2022–2025 | ₪ מיליארד
פרמיות + דמי גמולים + תקבולים
2023–2025 | ₪ מיליארד
רווח כולל לבעלי המניות
2023–2025 | ₪ מיליון
תשואה להון (ROE)
2023–2025 | %

סיכום זה אינו המלצה. הוא רשימה עובדתית של מדדים פיננסיים המדווחים על-ידי החברה.

רווחיות — קפיצה דו-ספרתית ב-2025

מדד 2023 2024 2025 שינוי 2024→2025
רווח נקי לבעלי מניות (מ' ₪) 1,598 2,990 +87%
רווח כולל לבעלי מניות (מ' ₪) 600 1,619 2,954 +82%
רווח מתואם Core (מ' ₪) 1,410 1,951 2,395 +23%
ROE כולל (%) 7% 17% 27%
ROE מתואם Core (%) 11% 20% 22%
EPS בסיסי (₪) 7.79 14.61 +88%

נכסים מנוהלים — צמיחה רב-שנתית עקבית [עובדה]

תאריך AUM (מיליארד ₪) שינוי
31.12.2022 363.1
31.12.2023 427.7 +17.8%
31.12.2024 513.0 +19.9%
31.12.2025 582.0 +13.5%

CAGR 2020-2025 = 14.9% (לפי מצגת החברה).

פילוח AUM בסוף 2025 [עובדה]

רכיב מיליארד ₪
פנסיה 218.7
גמל והשתלמות 120.6
קרנות נאמנות ופיננסים 88.1
חוזי השקעה 23.1
ביטוח משתתף ברווחים 70.3
נוסטרו הראל ביטוח 39.8
אשראי 7.1
סך הכל ~582

פרמיות, דמי גמולים ותקבולים [עובדה]

שנה סך פרמיות+דמי גמולים+תקבולים (מיליארד ₪)
2023 39.4
2024 42.5
2025 45.7 (+7.6% YoY)

CSM (מרווח שירות חוזי) — מקור רווח עתידי [עובדה]

מדד 2024 2025
CSM ברוטו נטו מביטוח משנה (מיליארד ₪) 16.4 17.2
CSM מעסקים חדשים (מיליארד ₪) 1.71
שחרור CSM לרווח (מיליארד ₪) 1.62

הסבר מונח: CSM הוא רווח עתידי שהוכר בתחילת חוזה הביטוח אך עדיין לא שוחרר לדוח רווח והפסד; הוא "בנק רווחים" הנפרש על פני חיי החוזה. CSM שגדל = רווח עתידי מובטח יותר.

רווח מגזרי — רווח מקיף 2024 vs 2025 (מ' ₪) [עובדה]

מגזר 2024 2025 שינוי
ביטוח חיים וחיסכון ארוך טווח 586 1,054 +80%
ביטוח בריאות 331 1,138 +244%
ביטוח כללי 243 417 +72%
ניהול נכסים 413 947 +129%
אשראי ושירותים פיננסיים 108 393 +264%

מאזן — סיזים עיקריים [עובדה]

מדד 31.12.2024 31.12.2025
סך מאזן (מ' ₪) 156,193 163,631
הון עצמי לבעלי מניות (מ' ₪) 9,950 12,192
סך הון (כולל זכויות מיעוט) 18,440 22,609
התחייבויות ביטוח (מ' ₪) 93,968 97,348
חוב פיננסי (מ' ₪) 13,052

מדדי כושר פירעון (Solvency II) [עובדה]

מדד ערך (30.6.2025)
יחס כושר פירעון עם הוראת מעבר 183%
אומדן ל-30.9.2025 ~186%
יחס ללא הוראת מעבר 159%
עודף הון עם מעבר (מיליארד ₪) 8.4
עודף הון ללא מעבר (מיליארד ₪) 6.2
מדיניות סף מינימום עם מעבר 135%

דירוגי אשראי (העלאות משמעותיות 2025-2026) [עובדה]

סוכנות דירוג הראל ביטוח תאריך
S&P מעלות (מקומי) ilAAA/Stable 30.11.2025 (העלאה)
S&P Global A-/Stable 2.12.2025 (העלאה)
מידרוג Aaa.il/Stable 5.2.2026 (העלאה)

מקורות: דוח דירקטוריון שנתי 2025, מצגת משקיעים 2025, הודעות לבורסה על העלאות דירוג.


3

Industry & Competitive Context — סביבה תחרותית

ענף: ביטוח ופיננסים — ישראל. שוק מרוכז של חמש קבוצות ביטוח גדולות: הפניקס, הראל, כלל ביטוח, מגדל, ומנורה מבטחים. הרגולטור הוא רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, שקובעת דרישות הון (Solvency II), יחסי כושר פירעון, מבני עמלות, כללי השקעה בנוסטרו, ומגבלות על מוצרים.

מיקום הראל במפה התחרותית [עובדה]:

חברה AUM 2025 (מיליארד ₪) נקודת חוזק מרכזית
הפניקס ~585 גיוסים אגרסיביים, גיבוי Private Equity (Centerbridge)
הראל 582 בריאות (27% שוק) + פנסיה (19.5%)
מגדל 583 היסטוריה בפנסיה, תוכנית התייעלות
כלל ביטוח ~450 (אומדן) אקטיב במחשבי ביטוח
מנורה מבטחים ~350 (אומדן) פנסיה חדשה גדולה

שלוש מגמות מאקרו רלוונטיות להראל [עובדה + הערכה]: 1. דמוגרפיה חיובית בישראל — לפי מצגת ההנהלה (מסתמכת על תחזית רשמית), האוכלוסייה צפויה לגדול מ-10M ב-2025 ל-~12M ב-2035. גידול אוכלוסיה = ביקוש גדול יותר לביטוח בריאות, סיעודי, פנסיה. 2. הזדקנות אוכלוסייה — שיעור בני 65+ עולה. זהו tailwind ספציפי לביטוח בריאות, בו הראל מובילה. 3. פנסיה מקיפה חובה — זרם הפקדות קבוע ויציב; הראל עם נתח של ~19.5% מההפקדות החדשות נהנית מחשיפה ישירה.

חסמי כניסה גבוהים: דרישות הון רגולטוריות משמעותיות (Solvency II), רישיון ביטוח, מערכות תפעול מורכבות, מותג ואמון, רשת הפצה ארצית (סוכנים, יועצים פנסיוניים). שחקן חדש לא נכנס לשוק הביטוח הישראלי בעשורים.

מחזוריות: הענף חצי-ציקלי. פרמיות וניהול נכסים יציבים יחסית; הכנסות השקעה נוסטרו תנודתיות מאוד — שוק חיובי מניפה רווח (כפי שנצפה ב-2024-2025), שוק שלילי פוגע בו.


4

Growth Drivers — מנועי צמיחה

1. מובילות בביטוח בריאות [עובדה]: הראל היא הקבוצה הגדולה והמובילה בביטוח בריאות בישראל עם נתח שוק של ~27%. מגזר זה רשם את הקפיצה הגדולה ביותר ברווח ב-2025 (1,138 מ' ₪ רווח מקיף — גידול של 244% לעומת 2024). הרקע: שיתופי פעולה היסטוריים עם קופות החולים, תיק מוצרי בריאות נרחב, וניסיון אקטוארי מעמיק. הזדקנות האוכלוסייה היא רוח גבית מבנית לתחום.

2. צמיחה בניהול נכסים (AUM) [עובדה]: AUM גדל ב-CAGR של 14.9% ב-2020-2025, ובסוף 2025 עומד על 582 מיליארד ₪. לפי יעדי ההנהלה ל-2028 (מצגת משקיעים 2025), AUM מתוכנן להגיע ל-750-780 מיליארד ₪ — קצב משתמע של כ-9% שנתי. הנהגים: הפקדות אורגניות חדשות (פנסיה חובה, ניוד לקוחות), תשואות שוק, והרחבת מוצרים.

3. מוצרים פיננסיים והלוואות [עובדה]: מגזר האשראי (המצפן, גמלא הראל, הראל +60, EMI) רשם רווח מקיף של 393 מ' ₪ ב-2025 לעומת 108 מ' ב-2024. תיק האשראי עומד על 7.1 מיליארד ₪ — קטן יחסית, אך בצמיחה.

4. עסקאות אסטרטגיות [עובדה]: - רכישת אחזקות ב-כאל (כרטיסי אשראי): ב-19.9.2025 חתמה הראל יחד עם יוניון השקעות ופיבי על הסכם מחייב לרכישת מניות בנק דיסקונט בחברת כאל. חלק הראל: 10% מזכויות הצבעה, 19.99% מהזכות לרווח. תמורה כוללת של העסקה (100%): 3.75 מיליארד ₪, בכפוף לתנאי השלמה ולתמורה מותנית של עד 4 מיליארד ₪. - רכישת 10.5% נוספים בלעתיד (קרן פנסיה ותיקה): הושלמה בינואר 2026. סך האחזקה של הראל בלעתיד עלתה ל-89.5%.

5. יעדי 2028 (לפי הנהלת החברה — ייחוס מפורש) [עובדה — guidance]:

מדד יעד 2028
Core ROE 22-23%
Core רווח אחרי מס 3,100-3,300 מ' ₪
פרמיות+הפקדות+תקבולים 56-58 מיליארד ₪
AUM 750-780 מיליארד ₪
Solvency עם מעבר ל-2028 115-118% (יעד פוחת מ-135% ב-2026)

הערה: אלה יעדי ההנהלה כפי שפורסמו במצגת המשקיעים של מרץ 2026 — לא תחזית של בקשי פיננסים. מעקב רבעוני אחר הקצב נדרש להערכת ריאליות.


5

Competitive Advantage (Moat) — יתרון תחרותי

נקודות חוזק מבניות של הראל:

  1. מונופול רך בביטוח בריאות [עובדה]: נתח שוק של 27% בבריאות הוא הישג שנבנה לאורך עשורים דרך שיתופי פעולה עם קופות החולים, מוצרים ייעודיים, וכוח אקטוארי. מתחרה חדש שרוצה להגיע לנתח דומה נדרש להשקיע שנים ארוכות; קופת לקוחות קיימת אינה עוברת בקלות.

  2. Scale ב-AUM [עובדה + הערכה]: AUM של 582 מיליארד ₪ מאפשר pricing יעיל יותר, פיזור סיכון טוב יותר, ותפעול יעיל. בתחום ניהול הנכסים, scale היא חסם כניסה אמיתי — עלויות ציות ורגולציה קבועות, ולכן חברות קטנות סובלות מהוצאה יחסית גבוהה יותר.

  3. מבנה בעלות משפחתי [הערכה]: משפחת המבורגר מחזיקה ב-45.7% כבר דורות. זה יוצר אופק השקעה ארוך שונה מהפניקס (בעלות Private Equity שמכוונת לאירוע אקזיט) או מחברות ציבוריות ללא גרעין שליטה. היבט זה בא לידי ביטוי בהעדפה להשקעות ארוכות טווח, במדיניות דיבידנד מאוזנת, ובזהירות פיננסית (כפי שמשתקף ב-Solvency 183% ובדירוגי האשראי שהועלו ל-ilAAA/Aaa.il/A-).

  4. איכות מאזן ודירוגים [עובדה]: שלוש הסוכנויות (S&P מעלות, מידרוג, S&P Global) העלו את הדירוגים של הראל ביטוח ב-2025-2026 לרמות העליונות בסולם המקומי (ilAAA, Aaa.il). עליית דירוג S&P Global ל-A- היא הסיגנל הבינלאומי המשמעותי ביותר — היא מאפשרת גישה למקורות הון בינלאומיים במחירים טובים יותר.

  5. CSM של 17.2 מיליארד ₪ [עובדה]: זהו "בנק רווחים" של החברה — רווח שכבר הוכר בחוזים קיימים וישוחרר לרווח-והפסד בשנים הבאות. CSM של עסקים חדשים ב-2025 (1.71 מיליארד ₪) גבוה מ-CSM ששוחרר (1.62 מיליארד ₪) — כלומר, ה"בנק" גדל, לא מתרוקן. זה סיגנל מבני חיובי על זרם רווחים עתידי.

מגבלות המואט: - בתחום הפנסיה והגמל, דמי הניהול תחת לחץ רגולטורי קבוע (מגמה רב-שנתית של ירידה). - בביטוח כללי (רכב, רכוש), התחרות על המחיר גבוהה והרווחיות שולית. - משפחת המבורגר = ריכוזיות — בעיית succession היא סיכון לטווח ארוך.


6

How to Think About This Company

הראל היא, לפני הכל, חברה משפחתית שמרנית בענף שבו המתחרה הגדולה ביותר נשלטת על-ידי קרן Private Equity אמריקאית. משפחת המבורגר מחזיקה ב-45.7% מזכויות ההצבעה דרך שותפות "ג.י.ן" (יאיר המבורגר כיו"ר, גדעון המבורגר, נורית מנור, ובן המבורגר כסגן יו"ר — דור המשך) [דוח שנתי 2025 — Maya P1731047]. הפניקס, לעומת זאת, נשלטת על-ידי Centerbridge עם אופק מימוש של 5-7 שנים. ההבדל הזה אינו קוסמטי — הוא בא לידי ביטוי באופן ניהול ההון, באגרסיביות הצמיחה, ובמדיניות הסיכון. הראל מסתמנת כשמרנית: Solvency של 183% עם הוראת מעבר — בין הגבוהים בענף, ועליית דירוג ל-ilAAA/Aaa.il/A- ב-2025-2026.
המשתנה הבודד החשוב ביותר בהראל הוא ביטוח הבריאות — ולא ביטוח חיים או ביטוח כללי. הראל מובילה את שוק הבריאות הישראלי עם נתח שוק של ~27% [מצגת משקיעים 2025 — Maya P1731041]. הרווח המקיף במגזר קפץ פי-3.4 בשנה אחת: מ-331 מ' ₪ (2024) ל-1,138 מ' ₪ (2025). זהו המגזר עם הצמיחה החדה ביותר ב-FY25, והזדקנות אוכלוסיית ישראל (תחזית להגיע מ-10M ב-2025 ל-~12M ב-2035) מעניקה לו רוח גבית מבנית. אבל בדיוק משום שהוא כל-כך גדול, הוא חשוף במיוחד לשינויי רגולציה — רשות שוק ההון יכולה לשנות כללי תמחור, מגבלות עמלות, או להתערב במוצרים (כפי שהיה בעבר עם ביטוחי סיעוד).
ROE של 27% ב-FY2025 הוא חריג מחזורי, לא base מתמשך — וההנהלה עצמה מאשרת זאת. רווח נקי לבעלי מניות זינק מ-1,598 מ' ₪ (FY24) ל-2,990 מ' ₪ (FY25), ROE כולל מ-17% ל-27% [דוח שנתי 2025]. הגורם הדומיננטי: הכנסות השקעה נטו של 14,362 מ' ₪ ב-2025 לעומת 11,340 מ' ב-2024 — שנה מצוינת בשוקי ההון שמנפה שערוכים בנוסטרו ובתיקי ההשקעות תלויי-תשואה. Core ROE (המנוטרל חלקית משערוכים) = 22% — ברמת היעד של ההנהלה ל-2028, לא מעליו. הפער בין 27% הכולל ל-22% Core הוא בדיוק המדד לכמה מהרווח השנתי תלוי בשוק חיובי.
גידול CSM שנתיים רצופות הוא האינדיקטור האיכותי שעולה על הרווח השנתי. CSM — מרווח שירות חוזי — הוא רווח עתידי שכבר הוכר בעת התקשרות בחוזה ביטוח אך טרם שוחרר לדוח רווח-והפסד. בלי הסבר, נראה תיאורטי. בפועל זהו "בנק רווחים" עתידי. ה-CSM של הראל גדל מ-16.4 מיליארד ₪ (31.12.2024) ל-17.2 מיליארד ₪ (31.12.2025) [דוח שנתי 2025]. ב-FY25 נרשמו 1.71 מיליארד ₪ CSM מעסקים חדשים מול 1.62 מיליארד ₪ ששוחררו — כלומר, ה"בנק" גדל, לא מתרוקן. זה אינדיקטור איכות underwriting שלא ניתן לראות בקריאה שטחית של רווח רבעוני.
איכות המאזן גבוהה — אבל יש להבין את הקונטקסט של Solvency. יחס כושר פירעון עם הוראת מעבר = 183% נשמע יוצא דופן (פי 1.83 מהמינימום הרגולטורי) [דוח שנתי 2025]. אלא שהוראת המעבר היא הקלה זמנית שצפויה לפוג בהדרגה; ללא ההוראה, היחס עומד על 159%, וה-יעד של ההנהלה ל-2028 הוא 115-118% (ללא הוראת מעבר). המשמעות: ההנהלה מצפה לצרוך הון עודף לצמיחה, דיבידנדים, ו-buybacks — זוהי המרה אקטיבית של עודף הון לתשואה לבעלי מניות, לא בעיה. אבל זה אומר שמי שמסתכל רק על 183% "סטרילי" מפספס את התמונה; הקריאה הנכונה היא לעקוב אחרי מגמת הירידה מול התכנית.
מדיניות החזר ההון של הראל היא בין המתקדמות בענף הביטוח הישראלי. באוגוסט 2025 עברה החברה לחלוקה חצי-שנתית במקום שנתית, במדיניות של ≥30% מהרווח הכולל המאוחד. בפועל: 1.94 ₪ למניה (399.6 מ' ₪) באוגוסט 2025 + 2.57 ₪ למניה (530 מ' ₪) במרץ 2026, סך ~930 מ' ₪ דיבידנד [דוח שנתי 2025]. בנוסף, חברת הבת הראל ביטוח מחלקת ≥45% לחברת האם — מה שמתחזק את יכולת התשלום למשקיעים. תוכנית buyback של 100 מ' ₪ מאוקטובר 2025, וחידוש של 100 מ' ₪ נוספים במרץ 2026, מצביעים על מבנה החזר הון פעיל. סך תזרים לבעלי מניות ב-H2 2025 - H1 2026 מתקרב ל-1 מיליארד ₪.
רכישת אחזקות בכאל היא סיגנל מעבר — הראל הופכת מ"חברת ביטוח" ל"פלטפורמה פיננסית רב-זרועית". בספטמבר 2025 חתמה הראל יחד עם יוניון ופיבי על הסכם מחייב לרכישת אחזקות בנק דיסקונט בכאל; חלק הראל: 10% מזכויות הצבעה, 19.99% מהזכות לרווח, תמורה כוללת 3.75 מיליארד ₪ (עם תמורה מותנית עד 4 מיליארד) [הודעות בורסה 19.9.2025]. במקביל, מגזר האשראי ושירותים פיננסיים (המצפן, גמלא הראל, הראל +60, EMI) רשם רווח מקיף של 393 מ' ₪ ב-2025 לעומת 108 מ' ב-2024. הבחירה הזו דומה יותר למודל של הפניקס מאשר למודל קלאסי של חברת ביטוח — וזה משנה את פרופיל הסיכון, מבנה ההון הנדרש, וההיגיון המגזרי.
יעד Core ROE של 22-23% ב-2028 מציב אתגר לא טריוויאלי בגלל קצב גידול ההון. 2025 הסתיים ב-Core ROE של 22% — הראל כבר שם. אבל ה-base equity צפוי לגדול מ-22.6 מיליארד ₪ (סך הון, FY25) ל-יעד של 33.5-34 מיליארד ₪ ב-2028 — פי-1.5 [מצגת משקיעים 2025]. כדי לשמור על ROE דומה תוך הגדלת הון בקצב כזה, החברה נדרשת להגדיל את ה-Core רווח ל-3.1-3.3 מיליארד ₪ (לעומת 2,395 ב-2025) — עלייה של 30-40% תוך 3 שנים. זה דורש שילוב של צמיחת AUM (יעד 750-780 מיליארד), שימור רווחיות בריאות, והטמעה מוצלחת של כאל. אם שוק ההון ינרמל או יהיה שלילי, הפער בין יעד לביצוע יתגלה דרך דוחות רבעוניים.
איפה הניתוח עלול לטעות — שלוש טעויות שכיחות. הראשונה: לזהות את הראל עם תוצאות 2025. ROE של 27% מגובה בשוק חיובי; חלק משמעותי מצמיחת ה-AUM של 13.5% ב-2025 הוא תשואות שוק, לא הפקדות נטו. השנייה: להתעלם מסיכון succession — משפחת המבורגר היא בעלת השליטה מזה דורות, ובן המבורגר (סגן היו"ר) מייצג את הדור הבא; היסטוריית חברות משפחתיות בישראל ובעולם מראה שהמעברים הבין-דוריים הם הנקודות הרגישות ביותר. השלישית: להסתכל על הראל כ"חברת ביטוח" קלאסית. בפועל, 40%+ מהרווח המקיף ב-2025 הגיע מניהול נכסים, אשראי, ובריאות — לא מביטוח חיים ולא מביטוח כללי. זו חברה פיננסית מגוונת; להתייחס אליה רק דרך Combined Ratio או פרמיות ביטוח חיים — מחמיץ את הסיפור.
מיקום הניתוח הזה. הראל היא חברה שמתקיימת בתיקי השקעות שמחפשים שילוב של הובלה מגזרית בבריאות, איכות מאזן (Solvency 183%, ilAAA/A-), מדיניות החזר הון אקטיבית (חצי-שנתית + buyback), ופרופיל בעלות משפחתי שמרני בענף הביטוח הישראלי. הניתוח כאן אינו עונה על השאלה "להחזיק או לא" — הוא מספק את הזוויות שבהן ההחלטה הזאת מתקבלת באופן מבוסס: רגישות הרווח לשערוכים, סיכון רגולטורי בבריאות, מבחן 2028 ליעדי ההנהלה, והשפעת רכישת כאל על Solvency ועל פרופיל הסיכון. האתר לא משתתף בהחלטה. ההחלטה, בכל מקרה, היא של הלקוח.

ההבדל בין ניתוח שטח לחשיבה מקצועית נמצא לרוב במשתנים שאינם גלויים במבט ראשון. The difference between surface-level analysis and professional thinking often lies in the variables that are not immediately visible.

8

Risk Assessment — הערכת סיכונים

סיכון הקשר רגישות
תנודתיות שוקי הון 14,362 מ' ₪ הכנסות השקעה ב-2025 — מרכיב מהותי מהרווח גבוהה
רגולציה בביטוח בריאות 27% נתח שוק = חשיפה מרבית לשינוי רגולטורי גבוהה
רגולציה בדמי ניהול פנסיה/גמל מגמה רב-שנתית של ירידה בדמי ניהול בינונית-גבוהה
ריבית משפיעה על תשואת תיק האג"ח (67% מנוסטרו), על Solvency, ועל תמחור חוזי ביטוח חיים בינונית-גבוהה
Succession במשפחת המבורגר המעבר הבין-דורי היסטורית רגיש; בן המבורגר כסגן יו"ר = תכנון אבל לא מימוש בינונית (לטווח ארוך)
תלות בתיק ההשקעות שוק שלילי ב-Q4-YoY יוריד את ה-ROE משמעותית גבוהה
סיכון אקטוארי בביטוח חיים שגיאות בהערכת תוחלת חיים יכולות לפגוע ב-CSM בינונית
הוראת מעבר Solvency צפויה לפוג בהדרגה; יעד 2028 ב-115-118% ללא מעבר נמוכה (לבעלי מניות)
שילוב השקעת כאל סיכון ביצוע בעסקה; חשיפה לאשראי צרכני ועסקי חדש — טרם הוכח
אירועי ביטוח כללי קטסטרופליים רעידת אדמה, מלחמה, סופה ענקית = תביעות מרוכזות בינונית (reinsurance מפחית)

מקור: דוח דירקטוריון שנתי 2025 (סעיפי סיכונים), מצגת משקיעים 2025.


9

Scenario Framework

המסגרת למטה מתארת אילו תנאים צריכים להתקיים בכל תרחיש — לא תחזית מחיר. התנאים הם מה שמשקיע מקצועי עוקב אחריו לאורך זמן, ומה שמאפשר לעדכן את ההנחות כשהמציאות משתנה.

Scenarios are descriptive, not predictive. They outline possible conditions, not expected outcomes. אין בתרחישים הללו הערכת סבירות, אין כיוון מועדף, ואין ציפייה לגבי איזה מהם יתממש.

🟢 Bull Scenario
Health Leadership + Cal Synergy
תנאים שצריכים להתקיים:
  • Core ROE נשמר ב-22-23% עד 2028 בהתאם ליעד ההנהלה (FY25: 22%) חרף הכפלת בסיס ההון פי-1.5
  • נתח שוק בריאות נשמר מעל 25% (FY25: 27%) ללא התערבות רגולטורית מהותית בכללי תמחור או עמלות
  • גידול CSM ממשיך מעל 5% שנתי (FY25: 16.4 → 17.2 מיליארד ₪ = +4.9%) עם CSM מעסקים חדשים מעל CSM ששוחרר
  • AUM מגיע ל-700+ מיליארד ₪ עד 2027 (FY25: 582; CAGR 2020-2025: 14.9%) — תוך שמירה על נתח פנסיה חדשה מעל 18%
  • השקעה בכאל מתבטאת ב-ROE של מעל 12% (תרומה לרווח כולל) עד סוף 2027 ללא הזדקקות הון נוסף
מה זה אומר: בתנאים אלו, מודל "הפלטפורמה הפיננסית הרב-זרועית" מוכיח עמידות, יעדי ההנהלה ל-2028 הופכים בני-השגה, ומדיניות החצי-שנתי + buyback ממשיכה לפעול בעוצמה.
🔵 Base Scenario
Mature Market Leader, Capital Returns
תנאים שצריכים להתקיים:
  • Core ROE בטווח 18-22% — נורמליזציה מתחת ליעד 2028, אך מעל הממוצע ההיסטורי של החברה
  • Solvency עם הוראת מעבר נשמר בטווח 160-185% — מסלול הירידה הצפוי ליעד 2028 (115-118% ללא מעבר) מתקדם בקצב מתון
  • Combined Ratio גולמי ברכב רכוש בטווח 85-93% (FY24-25: 87%) — מגזר ביטוח כללי שומר על רווחיות underwriting
  • Payout בטווח 30-40% מהרווח הכולל — חלוקה אקטיבית ללא חריגות מאסיביות, buyback של ~100 מ' ₪ שנתי
  • אין שינוי רגולטורי דרסטי בענפי בריאות / פנסיה / דמי ניהול שמשנה את משוואת המרווחים
מה זה אומר: המודל ממשיך לעבוד כפי שעבד — קבוצת ביטוח-פיננסים מובילה עם החזר הון סדיר, צמיחת AUM דו-ספרתית מתונה, ויעדי 2028 בני-השגה תחת תנאי שוק יציבים.
🔴 Bear Scenario
Capital Markets Reverse + Regulatory Squeeze
תנאים שצריכים להתקיים:
  • שוקי הון שליליים לשני רבעונים רצופים: ירידה ב-S&P 500 ובת"א 35 מעל 15%, פגיעה משמעותית בהכנסות השקעה (FY25: 14,362 מ' ₪)
  • Core ROE יורד מתחת ל-15% — פער מהותי מיעד 2028 (22-23%), אינדיקציה לקושי בסקאלת הרווח
  • שינוי רגולטורי בכללי תמחור / עמלות בענף הבריאות שפוגע ברווחיות 27% נתח השוק שהראל מובילה בו
  • Solvency ללא הוראת מעבר יורד מתחת ל-130% — אילוץ הקפאת buyback או צמצום קצב הדיבידנד
  • השקעה בכאל מתבטאת בהפסד מצטבר או בהזדקקות הון נוסף ב-12-24 חודשי הרצה הראשונים
מה זה אומר: בתנאים אלו, ה-base הרווחי של 2025 מתגלה כחד-פעמי, הציפייה ליעד 2028 דורשת בחינה מחדש, ומדיניות החזר ההון האקטיבית עוברת מצבירת הון לדפנסיביות — כדי לעמוד ב-Solvency פיקוחי גם בלי הוראת מעבר.
10

Analytical Lens — The Questions We Ask

בניתוח חברה מקצועית, השאלה אינה "האם זה טוב", אלא "באילו זוויות ראייה חייבים לבחון את החברה כדי לא לפספס את העיקר". כל ניתוח ב-Bakshi Finance עובר דרך שש זוויות. הטקסט למטה — אינו הערכה. הוא המיפוי של השאלות שהניתוח הזה אמור לענות עליהן. התשובות הספציפיות לחברה מופיעות בסעיף "How to Think About This Company" למעלה.

מה שהעדשה אינה: אין כאן דירוג, אין ציון, אין השוואה בין חברה זו לחברה אחרת, ואין העדפה. אותן שש שאלות נשאלות על כל חברה באתר — השונות היא בתשובות, לא בכלי.

This framework is intended to structure analysis, not to produce an investment conclusion.

📈
Growth
איך החברה גדלה? האם הצמיחה נובעת מכמות, ממחיר, או ממיקס? האם היא יציבה לאורך מחזורים?
💰
Profitability
איך שולי הרווח מתנהגים לאורך זמן? כמה מהרווח החשבונאי הופך לתזרים חופשי בפועל?
Leverage
מה מבנה ההון? באיזו גמישות החברה תתמודד עם מחזור ירוד?
🏰
Competitive Position
מה מגן על ההכנסות שלה מפני כרסום? כמה זמן ההגנה צפויה להחזיק?
👴
Management Quality
איך ההנהלה מקצה הון? מה ההיסטוריה שלה בהחלטות אסטרטגיות? עד כמה הדיווח שקוף ועקבי?
🧩
Business Complexity / Risk
מהם המקומות בהם ניתוח פשטני יטעה? מה חשוף לרגולציה, למחזוריות, או לשינויים טכנולוגיים?

Key Observations

1. הזהות העסקית. הראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים היא הקבוצה הראשונה בגודלה בהיקף פרמיות בשוק הביטוח הישראלי — נתח פרמיות של 21.6% (Q3 2025), מובילה בביטוח בריאות עם נתח שוק של ~27%. AUM של 582 מיליארד ₪ (31.12.2025; CAGR 2020-2025: 14.9%) על פני 5 מגזרים: ביטוח חיים וחיסכון ארוך-טווח, בריאות, ביטוח כללי, ניהול נכסים, ואשראי [דוח שנתי 2025 — Maya P1731047]. בעלי שליטה: משפחת המבורגר עם 45.7% (יאיר המבורגר יו"ר, בן המבורגר סגן יו"ר). מנכ"ל: ניר כהן.

2. עמוד התווך של התזה. ROE כולל FY2025 של 27%, Core ROE של 22% — הגבוה בענף הביטוח הישראלי [מצגת משקיעים 2025 — Maya P1731041]. רווח נקי לבעלי מניות זינק מ-1,598 מ' ₪ (FY24) ל-2,990 מ' ₪ (FY25), פי-1.87. הרווחיות נשענת על: (א) הובלה מגזרית בבריאות (1,138 מ' ₪ רווח מקיף ב-FY25, +244% Y/Y); (ב) Scale ב-AUM שמייצר עלויות תפעול יחסיות נמוכות; (ג) CSM של 17.2 מיליארד ₪ שגדל מ-16.4 ב-2024 — "בנק רווחים" עתידי שמתפתח, לא מתרוקן.

3. המפגש הקריטי הנוכחי. מדיניות חלוקה אקטיבית ועדכנית — מאוגוסט 2025 חצי-שנתית במקום שנתית, ≥30% מהרווח הכולל. בפועל ב-2025-2026: 1.94 ₪ למניה (399.6 מ') באוגוסט 2025 + 2.57 ₪ למניה (530 מ') במרץ 2026, ובנוסף 2 תוכניות buyback של 100 מ' ₪ כל אחת. דירוגי אשראי הועלו ב-3 סוכנויות תוך 3 חודשים: ilAAA (S&P מעלות, 30.11.25), A- (S&P Global, 2.12.25), Aaa.il (מידרוג, 5.2.26) — הראשון בענף הביטוח הישראלי לקבל A- בינלאומי. Solvency עם הוראת מעבר: 183% (סף מינימום מדיניות 135%).

4. מה שחשוב למעקב. שלושה משתנים יכריעו את ה-12-24 חודשים הבאים: (א) נורמליזציה של הכנסות השקעה — FY25 של 14,362 מ' ₪ הוא חריג חיובי; חזרה לטווח 9-11 מיליארד תחזיר את ה-ROE ל-Core (22%) ולא לכולל (27%); (ב) הטמעת השקעת כאל — חלק הראל 10% מזכויות / 19.99% מהזכות לרווח, תמורה 3.75 מיליארד ₪; השפעה על Solvency ופרופיל סיכון אשראי דורשת מעקב; (ג) יעדי 2028 של ההנהלה — AUM 750-780 מיליארד, רווח Core 3,100-3,300 מ' ₪, הון 33.5-34 מיליארד ₪; קצב הביצוע מול ה-base (FY25: AUM 582, רווח Core 2,395, הון 22.6).

סיכום זה אינו המלצה. הוא רשימה עובדתית של מה שהניתוח זיהה. ההחלטה — של הלקוח.

מתכונת הפעילות וגילוי רגולטורי

בקשי פיננסים פועלת במתכונת Family Office ללקוחות כשירים בלבד. מר ירון בקשי היה בעל רישיון ייעוץ השקעות מוסמך בשנים 2008–2023. נכון ליום פרסום מסמך זה, החברה אינה מחזיקה ברישיון ייעוץ השקעות, שיווק השקעות או ניהול תיקי השקעות.

המסמך נועד למטרות מחקר ולימוד מקצועי בלבד. אין באמור משום המלצה לקנייה, מכירה, החזקה או ביצוע פעולה כלשהי בניירות ערך. אין באמור תחליף לייעוץ המתחשב בנתוניו ובצרכיו של כל אדם. כל החלטה — על אחריות המשקיע בלבד.

הנתונים נשלפו ממקורות רשמיים. עדכוני דיווחים עשויים לשנות את התמונה. ביצועי עבר אינם מעידים על ביצועים עתידיים. האתר לא משתתף בהחלטת ההשקעה. ההחלטה — של הלקוח.

🔒

סקירה לכשירים — Family Office

הסקירה האנליטית המלאה של HARL (HARL) זמינה ללקוחות פרימיום של בקשי פיננסים.
הסקירה כוללת ניתוח של 11 סעיפים, פסקאות "How to Think About This Company", מסגרת תרחישים מובנית, ו-Analytical Lens של 6 ממדים.

פתיחת גישה לסקירה תוכן עיוני בלבד · אינו ייעוץ השקעות · ראה גילוי נאות