·
בקשי פיננסים — Family Office | Research Depth: Standard
ישראכרט היא אחת משלוש חברות כרטיסי האשראי בישראל, לצד כאל (Cal — בבעלות בנק דיסקונט בעבר; בתהליך מכירה ב-2025–2026) ו-מקס (Max — בבעלות כלל ביטוח). ישראכרט פועלת בשלושה תחומים מרכזיים: הנפקת כרטיסי אשראי (Issuing), סליקה (Acquiring) של בתי עסק, ו-אשראי צרכני ומימון (Credit & Lending).
החברה נסחרת בבורסת תל אביב (טיקר: ISCD, מספר נייר 1157403, ISIN: IL0011574030) ונכללת במדד ת"א-125. ישראכרט הופרדה מבנק הפועלים בשנת 2020 בעקבות חוק שטרום (חוק הגברת התחרות וצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות, 2017), שכפה על שני הבנקים הגדולים למכור את חברות כרטיסי האשראי שבשליטתם.
אירוע מהותי ב-2025 — שינוי בעלות: באוקטובר 2025 רכשה הראל ביטוח ופיננסים את גרעין השליטה בישראכרט מבנק מזרחי-טפחות. העסקה כללה 1,358,252,880 מניות (37.05% מההון, 35.83% החזקה אפקטיבית בנטרול מניות באוצר) תמורת כ-1,246.6 מיליון ₪ (608.65740 ₪ למניה). העסקה הושלמה ב-24/10/2025. נכון ל-17/02/2026, הראל מזוהה רשמית כבעלת השליטה.
מנגנון ההכנסות:
מדדי פעילות (סוף 2025): [עובדה — מצגת משקיעים P1728580]
| מדד | ערך |
|---|---|
| כרטיסים פעילים | מעל 3.7 מיליון |
| נפח עסקאות שנתי | ~11.8 מיליארד ₪ |
| בתי עסק פעילים | מעל 100,000 |
| מספר עסקאות | פחות מ-4.7 מיליון |
| רישיון בלעדי | American Express בישראל |
| תמהיל מותגים | ~87% Mastercard, ~13% Visa + AmEx + Diners |
חברות בנות (100%): EuropayIsrael (אירופי שירותי כרטיסי אשראי בע"מ), פיוצ'ר אוטומציה, פתרונות תשלום.
מקור: דוח תקופתי שנתי 2025 (P1728569), מצגת משקיעים FY2025 (P1728580).
סיכום זה אינו המלצה. הוא רשימה עובדתית של מדדים פיננסיים מרכזיים מתוך הדוח התקופתי המבוקר.
| מדד (מיליון ₪) | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| הכנסות ריבית, נטו | 1,461 | 1,378 | 1,300 |
| הכנסות עמלות מכרטיסי אשראי, נטו | 2,497 | 2,280 | 2,171 |
| הכנסות מימון שאינן מריבית | 1,036 | 902 | 871 |
| הכנסות אחרות | 33 | 17 | 47 |
| סך הכנסות | 3,522 | 3,244 | 3,150 |
| הוצאות בגין הפסדי אשראי | 227 | 267 | 347 |
| הוצאות תפעוליות (סך) | 3,105 | 2,901 | ~2,466 |
| רווח לפני מס | 425 | 343 | — |
| מס | 80 | 81 | — |
| רווח נקי מפעילות נמשכת (מותאם) | 305 | 264 | 252 |
| הפסד מהפרשת Run-Off (POSI) | (345) | — | — |
| רווח (הפסד) נקי מדווח | (40) | 264 | 252 |
| מדד | 2025 מדווח | 2025 מותאם | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| תשואה להון (ROE) | (1.3%) | 9.8% | 8.6% | 8.7% |
| ROE — פעילות כרטיסי אשראי | (0.3%) | 13.3% | 11.1% | 11.6% |
| יחס יעילות (Cost-to-Income) | 93.8% | 81.7% | 81.2% | 78.3% |
הסבר עובדתי לפער המדווח/המותאם: ב-2025 רשמה החברה הפרשה חד-פעמית של כ-345 מיליון ₪ עבור הפרדת פעילות הביטוח (POSI / "Run-Off"), בנוסף להתאמת מס של כ-62 מיליון ₪. ההפרשה אינה משקפת את הפעילות התפעולית השוטפת אלא ניתוק חשבונאי של פעילות שאינה ליבה. הרווח המותאם של 305 מיליון ₪ ו-ROE מותאם של 9.8% הם הנתונים שמשקפים את הפעילות הנמשכת.
| מדד (מיליון ₪) | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| סך נכסים | 27,883 | 25,596 | 22,513 |
| אשראי לציבור (ברוטו) | 8,583 | 7,253 | 7,103 |
| צמיחת אשראי YoY | +18.3% | +2.1% | — |
| פיקדונות מהציבור | 19,459 | 19,100 | — |
| הלוואות וזכויות לזמן קצר | 2,407 | 1,552 | — |
| כתבי התחייבות נדחים | 1,559 | 607 | — |
| הון עצמי (לבעלי המניות) | 3,202 | 3,174 | 3,174 |
| יחס | 2025 | 2024 | מינימום רגולטורי |
|---|---|---|---|
| הון עצמי רובד 1 (CET1) | 10.7% | 11.9% | 8.0% |
| הון כולל | 12.4% | 13.0% | 11.5% |
| יחס מינוף | 8.5% | 9.3% | 4.5% |
| נכסי סיכון משוקללים (RWA) — מיליון ₪ | 28,248 | 25,375 | — |
| מקטע | סכום |
|---|---|
| אשראי ליחידים (פרטיים) | 5,519 |
| אשראי לעסקים | 1,249 |
| מקדמות לבתי עסק | 658 |
| סך אשראי לציבור | 8,583 |
| חוב פגום (NPL) | 658 |
| יחס הפרשות לתיק | 2.61% |
| שיעור מחיקות שנתי | 0.76% |
| מדד | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| רווח למניה בסיסי (₪) | (0.38) | 1.32 | 1.26 |
| רווח למניה — מותאם (₪) | 1.22 | 1.32 | 1.26 |
| מספר מניות בסיסי (אלפים) | 258,579 | 200,581 | — |
הערה: מספר המניות גדל ב-2025 מ-~200 מיליון ל-~258 מיליון בעקבות הנפקות הון. החברה גייסה ב-2025 ארבע סדרות אג"ח (אלף 4 — 462.4 מיליון ₪ ב-4.45%; CoCo אלף — 191.5 מיליון ₪ ב-3.84%; אלף 5 — 600 מיליון ₪) וכן הסכם הלוואה 4 מבנק דיסקונט בהיקף 2,500 מיליון ₪.
| סוכנות | דירוג | אופק |
|---|---|---|
| Moody's | Baa1 | יציב |
| S&P | A | יציב |
| Fitch | A | יציב |
| מידרוג (ארוך/קצר/CoCo) | Aa2.il / P-1.il / Aa3.il(hyb) | יציב |
מקור: דוח תקופתי שנתי 2025 (P1728569-00, P1728569-01); מצגת משקיעים (P1728580); דוחות מבוקרים על ידי KPMG (סומך חייקין). תאריך דירוגים: 17/02/2026.
הענף: כרטיסי אשראי ותשלומים — מפוקח על ידי בנק ישראל (הוראות ניהול בנקאי תקין 201–211, באזל III לחברות כרטיסי אשראי) ועל ידי רשות ניירות ערך (כחברה ציבורית).
מבנה השוק — שלוש שחקניות עיקריות:
| חברה | בעלות נוכחית (2025–2026) | הקשר אסטרטגי |
|---|---|---|
| ישראכרט | הראל ביטוח (37.05%) — מאוקטובר 2025 | הופרדה מבנק הפועלים (2020); נמכרה ממזרחי-טפחות להראל |
| כאל (Cal) | בנק דיסקונט (בתהליך מכירה — קונסורציום הראל / הבינלאומי / איגוד דווח בעיתונות לכ-3.75 מיליארד ₪) | בהליכי מכירה רגולטוריים |
| מקס (Max) | כלל ביטוח | רכישה הושלמה במחזור הקודם |
תזת הקונסולידציה 2025–2026: שלוש חברות כרטיסי האשראי בישראל עוברות תהליך של מעבר מבעלות בנקאית לבעלות ביטוחית. הראל מחזיקה כיום בישראכרט; כלל מחזיקה במקס; הראל גם מתמודדת על כאל (יחד עם הבינלאומי ואיגוד). תהליך זה משנה את הדינמיקה התחרותית: במקום שלוש חברות בנות-בנקים, נוצרות חברות תחת קבוצות ביטוח עם מודלים של הפצה צולבת.
חסמי כניסה: רישיון מוסד פיננסי, דרישות הון רגולטוריות, רשת בתי עסק, אמון ציבורי, תשתית טכנולוגית, רישיון ייחודי של AmEx (בידי ישראכרט בלבד). [עובדה]
איומים ענפיים: [עובדה + הקשר שוק]
השוואה גלובלית — הבחנה חשובה: Visa ו-Mastercard בעולם הן רשתות (networks) — הן לא מנפיקות כרטיסים ולא נושאות סיכון אשראי. ישראכרט היא מנפיקה (issuer) + סולקת (acquirer) + נותנת אשראי, מה שהופך אותה למודל שונה במהותו. ההשוואה הקרובה ביותר בעולם היא American Express — שילוב של רשת, מנפיק ונותן אשראי — אך בקנה מידה עולמי שונה לחלוטין.
מקור: דוח תקופתי שנתי 2025 — סקירת ההנהלה; הקשר ענפי על בסיס ידע ציבורי על השוק הישראלי.
רשימה זו מתארת תנאים שיכולים להוות מנועי צמיחה אם יתממשו. אין כאן ציפייה או תחזית.
מנועי צמיחה תפעוליים מזוהים בנתונים:
מנופים אסטרטגיים פוטנציאליים מאירוע הראל (2025): [עובדה — שינוי בעלות; הערכה — תנאים פוטנציאליים]
אם תקרות העמלות הרגולטוריות לא יוקטנו עוד ו-CET1 יתייצב, אזי הצמיחה הנוכחית בתיק האשראי יכולה להמשיך לתרום להכנסות. אם הרגולציה תהדק או הריבית תרד חדות — המנופים האלה משתנים.
חשוב: רשימה זו אינה תחזית. היא רשימה של תנאים. אין מחויבות מההנהלה לאף אחד מהם.
ערוצי יתרון תחרותי קיימים:
יתרון פוטנציאלי חדש מאירוע הראל: [הערכה — תנאי]
לאחר אוקטובר 2025, השליטה של הראל פותחת אפשרות לאינטגרציה של ביטוח + אשראי + הפצה. דוגמה משלימה בשוק: לפניקס יש את גמא (חברת אשראי חוץ-בנקאית) — שילוב דומה במהותו. אם ההנהלה תוציא לפועל את הסינרגיה (הפצה משותפת, חבילות צולבות, מערכות מידע מאוחדות), זהו יתרון חדש שמקס וכאל אינן בהכרח יוכלו לשכפל ברמה זהה. התנאי הוא ביצוע — לא הצהרה.
נקודות שחיקה אפשריות:
מקור: דוח תקופתי שנתי 2025; מצגת משקיעים FY2025; הקשר שוק על בסיס ידע ציבורי.
ההבדל בין ניתוח שטח לחשיבה מקצועית נמצא לרוב במשתנים שאינם גלויים במבט ראשון. The difference between surface-level analysis and professional thinking often lies in the variables that are not immediately visible.
| סיכון | הקשר עובדתי |
|---|---|
| רגולציה — תקרות עמלות | ועדות עמלות צולבות פועלות באופן רציף בישראל. הפחתות עמלות צולבות יורדות ישירות לשולי הרווחיות. אין הגנה אסטרטגית — זה לחץ מבני |
| איכות אשראי בתיק מתגלגל | תיק האשראי 8,583 מיליון ₪ מורכב ברובו מאשראי צרכני בסיכון גבוה יחסית. שיעור הפרשות 2.61%, שיעור מחיקות 0.76% — נתונים סבירים בסביבה כלכלית סבירה. הרעה במחזור הכלכלי תפגע ישירות |
| רגישות לריבית | הכנסות הריבית נטו (1,461 מיליון ₪) רגישות למדיניות בנק ישראל. ירידת ריבית חדה תפגע במרווח. ריבית בנק ישראל 2025: 4.5% |
| סיכון שילוב — הראל | רכישת השליטה הושלמה באוקטובר 2025. אינטגרציה אסטרטגית, ארגונית ומערכתית לוקחת זמן. ביצוע לא יעיל יכול לפגוע בערך הסינרגיות הצפויות |
| תחרות פינטק | Bit (פועלים), Pepper Pay (לאומי), Apple Pay, Google Pay מציעים אלטרנטיבות לתשלום שעוקפות בחלקן את הכרטיס המסורתי. שחיקה הדרגתית בנפח עסקאות |
| סיכון תפעולי / סייבר / הונאה | חברות כרטיסי אשראי הן מטרה לתקיפות סייבר. סיכון הונאה בכרטיסים גובר עם דיגיטליזציה. הוצאות מחשב עלו ל-576 מיליון ₪ ב-2025 |
| ירידה ב-CET1 | מ-11.9% ל-10.7% בשנה אחת. אם המגמה נמשכת — תידרש פעולה (גיוס הון, האטת צמיחה, הפחתת חלוקה) |
| תלות בשותפים בנקאיים | הסכם הלוואה 4 מבנק דיסקונט בהיקף 2.5 מיליארד ₪ — תלות במקור מימון בנקאי |
| רישיון AmEx | יתרון תחרותי משמעותי — אך גם תלות בחוזה אחד עם שותף חיצוני |
המסגרת למטה מתארת אילו תנאים צריכים להתקיים בכל תרחיש — לא תחזית מחיר. התנאים הם מה שמשקיע מקצועי עוקב אחריו לאורך זמן, ומה שמאפשר לעדכן את ההנחות כשהמציאות משתנה.
Scenarios are descriptive, not predictive. They outline possible conditions, not expected outcomes. אין בתרחישים הללו הערכת סבירות, אין כיוון מועדף, ואין ציפייה לגבי איזה מהם יתממש.
בניתוח חברה מקצועית, השאלה אינה "האם זה טוב", אלא "באילו זוויות ראייה חייבים לבחון את החברה כדי לא לפספס את העיקר". כל ניתוח ב-Bakshi Finance עובר דרך שש זוויות. הטקסט למטה — אינו הערכה. הוא המיפוי של השאלות שהניתוח הזה אמור לענות עליהן. התשובות הספציפיות לחברה מופיעות בסעיף "How to Think About This Company" למעלה.
מה שהעדשה אינה: אין כאן דירוג, אין ציון, אין השוואה בין חברה זו לחברה אחרת, ואין העדפה. אותן שש שאלות נשאלות על כל חברה באתר — השונות היא בתשובות, לא בכלי.
This framework is intended to structure analysis, not to produce an investment conclusion.
1. הזהות העסקית. ישראכרט היא אחת משלוש חברות כרטיסי האשראי בישראל (לצד כאל ומקס), הופרדה מבנק הפועלים ב-2020 בעקבות חוק שטרום. פועלת בשלושה תחומים: הנפקת כרטיסים, סליקה של בתי עסק, ואשראי צרכני. מדדי פעילות 31.12.2025: 3.7 מיליון כרטיסים פעילים, נפח עסקאות שנתי ~11.8 מיליארד ₪, מעל 100,000 בתי עסק פעילים. רישיון בלעדי של American Express בישראל [מצגת משקיעים FY2025 — Maya P1728580].
2. עמוד התווך של התזה. סך הכנסות FY2025: 3,522 מ' ₪ (+8.6% Y/Y). הרכב: עמלות מכרטיסי אשראי 2,497 (71%), ריבית נטו 1,461 (41%), מימון שאינו מריבית 1,036. רווח נקי מותאם: 305 מ' ₪ (ROE מותאם 9.8%, ROE כרטיסי אשראי 13.3%) — לעומת רווח מדווח של (-40) מ' ₪ שכולל הפרשה חד-פעמית של ~345 מ' ₪ להפרדת פעילות הביטוח (POSI). הפער הוא רעש חשבונאי, לא הרעה תפעולית [דוח שנתי 2025].
3. המפגש הקריטי הנוכחי. ב-24/10/2025 הושלמה רכישת גרעין השליטה (37.05%) ע"י הראל ביטוח ופיננסים מבנק מזרחי-טפחות, תמורת ~1,246.6 מ' ₪. העסקה משנה את אופי הבעלות — ממיקור בנקאי כפוי-רגולציה לבעלות ביטוחית-אסטרטגית. מקבילים בענף: מקס תחת כלל ביטוח, גמא תחת פניקס. ההשלכות התפעוליות (סינרגיות הפצה, אינטגרציית מערכות, מדיניות הון) עדיין בהתהוות. במקביל: CET1 ירד מ-11.9% ל-10.7%, יחס הון כולל מ-13.0% ל-12.4% — תוצר של צמיחת RWA (25.4 → 28.2 מיליארד ₪) מהירה מצמיחת ההון.
4. מה שחשוב למעקב. ארבעה משתנים יכריעו את ה-12–24 חודשים הבאים: (א) ביצוע אינטגרציה הראל — מוצרים צולבים, מערכות מידע, ואישורי רגולטור; (ב) תקרות עמלות צולבות — ועדה הבאה יכולה לחתוך עוד 10–20%; (ג) איכות אשראי בתיק מתגלגל — FY25 NPL 658 מ' ₪, יחס הפרשות 2.61%, מחיקות 0.76% — מספרים סבירים בסביבה כלכלית סבירה; (ד) מדיניות דיבידנד 2026 — FY25 לא חולק (לעומת 99 מ' ₪ ב-2024) — חזרה לחלוקה תהווה אינדיקטור לתשתית הון יציבה.
סיכום זה אינו המלצה. הוא רשימה עובדתית של מה שהניתוח זיהה. ההחלטה — של הלקוח.
בקשי פיננסים פועלת במתכונת Family Office ללקוחות כשירים בלבד. מר ירון בקשי היה בעל רישיון ייעוץ השקעות מוסמך בשנים 2008–2023. נכון ליום פרסום מסמך זה, החברה אינה מחזיקה ברישיון ייעוץ השקעות, שיווק השקעות או ניהול תיקי השקעות.
המסמך נועד למטרות מחקר ולימוד מקצועי בלבד. אין באמור משום המלצה לקנייה, מכירה, החזקה או ביצוע פעולה כלשהי בניירות ערך. אין באמור תחליף לייעוץ המתחשב בנתוניו ובצרכיו של כל אדם. כל החלטה — על אחריות המשקיע בלבד.
הנתונים נשלפו ממקורות רשמיים. עדכוני דיווחים עשויים לשנות את התמונה. ביצועי עבר אינם מעידים על ביצועים עתידיים. האתר לא משתתף בהחלטת ההשקעה. ההחלטה — של הלקוח.
הסקירה האנליטית המלאה של ישראכרט (ISCD) זמינה ללקוחות פרימיום של בקשי פיננסים.
הסקירה כוללת ניתוח של 11 סעיפים, פסקאות "How to Think About This Company", מסגרת תרחישים מובנית, ו-Analytical Lens של 6 ממדים.