מנורה מבטחים החזקות

·

בקשי פיננסים — Family Office | Research Depth: Standard

MMHD
Compliance · ת"א 125
שווי שוק
₪33.93B
StockAnalysis · 08/05/2026
מכפיל רווח (P/E)
14.56
TTM · StockAnalysis
EV/EBITDA
8.69
TTM · StockAnalysis
מכפיל הון (P/B)
3.59
StockAnalysis · 08/05/2026
תשואה על ההון (ROE)
31.5%
דוח שנתי 2025 (IFRS-17)
AUM פנסיה
309B ₪
31/12/2025 · #1 בענף
1

Company Profile — פרופיל החברה

מנורה מבטחים החזקות בע"מ היא חברת אחזקות פיננסית-ביטוחית הנסחרת בבורסת תל אביב (מספר נייר: 566018, ISIN: IL0005660183) ונכללת במדד ת"א-125. החברה היא אחת מ-5 קבוצות הביטוח הגדולות בישראל, ולפי מצגת המשקיעים השנתית 2025 — הקבוצה המובילה בשוק הפנסיה החדשה בישראל עם נכסי פנסיה תחת ניהול של 309 מיליארד ₪ (31.12.2025). הפעילות נפרסת על-פני ארבעה אשכולות עיקריים: ביטוח חיים וחיסכון ארוך טווח (כולל פנסיה וגמל), ביטוח בריאות, ביטוח כללי (רכוש, חבויות, רכב), ואשראי ושירותים פיננסיים (פעילות באמצעות חברת ERN). הקבוצה מעסיקה 3,805 עובדים (2025) לעומת 3,716 ב-2024 — גידול של 2.4%.

מבנה בעלות ושליטה [עובדה]: בעל השליטה הוא ניבוניאים בע"מ (Niboniaim Ltd.) — חברה מקבוצת משפחת גור (ערן ניב) — המחזיקה ב-62.66% מהון המניות. אחזקה זו היא קרובה-לרוב מוחלט (qualified majority), והבחנה משמעותית מקבוצות הביטוח האחרות: בהראל מחזיקה משפחת המבורגר 45.7%, בהפניקס בעלת השליטה היא קרן Private Equity אמריקאית (Centerbridge), ובכלל ביטוח אין גרעין שליטה מובהק. בנוסף, מנורה החזקות (חברת בת) מחזיקה ב-2.74% (מניות רדומות/אוצר), והציבור מחזיק בכ-34.6%. ניבוניאים מחזיקה גם 100% ב-ERN — חברת האשראי שמופיעה כחברת בת בקבוצה.

מבנה תאגידי [עובדה]: 1. מנורה מבטחים ביטוח — חברת הביטוח התפעולית (ביטוח חיים, בריאות, כללי) 2. מנורה מבטחים פנסיה וגמל — מובילה השוק (#1 בנכסי פנסיה חדשה) 3. ERN — חברת אשראי (בבעלות ניבוניאים, חלק מהקבוצה לצרכי דיווח) 4. אמפא קפיטל — אסוסיאט

מודל הכנסות [עובדה]: 1. הכנסת שירותי ביטוח (Insurance contract revenue) — 8,508 מ' ₪ ב-2025 תחת IFRS-17 2. תוצאת שירותי ביטוח (revenue פחות expenses) — 2,060 מ' ₪ ב-2025 3. דמי ניהול על נכסי פנסיה וגמל 4. הכנסות השקעה נטו (תיק נוסטרו 38,669 מ' ₪) 5. הכנסות מאשראי (ERN)

מקורות: דוח תקופתי שנתי 2025 (P1732162-00), מצגת משקיעים שנתית 2025 (P1732173-00), דוח תקופתי 2023 (P1583623-00), maya.tase.co.il (נייר 566018).


2

Key Financial Observations — תצפיות פיננסיות

פרמיות (Insurance Contract Revenue)
2023–2025 | ₪ מיליון | 2023 IFRS-4, 2024–2025 IFRS-17
רווח נקי לבעלי המניות
2023–2025 | ₪ מיליון
תשואה להון (ROE)
2023–2025 | %
Combined Ratio — ביטוח כללי
2023–2025 | %

סיכום זה אינו המלצה. הוא רשימה עובדתית של מדדים פיננסיים המדווחים על-ידי החברה.

רווחיות — קפיצה תחת IFRS-17 לעומת IFRS-4

מדד 2023 (IFRS-4) 2024 (IFRS-17) 2025 (IFRS-17) שינוי 2024→2025
הכנסת שירותי ביטוח (מ' ₪) 8,690 (פרמיות ברוטו) 8,059 8,508 +5.6%
תוצאת שירותי ביטוח (מ' ₪) 1,956 2,060 +5.3%
רווח כולל לבעלי מניות (מ' ₪) 709 1,684 2,342 +39%
רווח נקי לבעלי מניות (מ' ₪) 538 1,684 2,351 +40%
Adjusted Pretax Profit (מ' ₪) 2,477 2,704 +9%
ROE כולל (%) 7.5% 27.8% 31.5%

הערת מתודולוגיה [עובדה]: המעבר מ-IFRS-4 ל-IFRS-17 ב-2024 שינה את אופן מדידת ההכנסות וההון העצמי בענף הביטוח הישראלי כולו. השוואה ישירה בין 2023 ל-2024-2025 אינה מדויקת, ויש להסתכל על שתי התקופות כשתי בסיסי דיווח שונים. ההון המיוחס לבעלי מניות עלה מ-6,431 מ' (2023, IFRS-4) ל-7,432 מ' (2024, IFRS-17) ל-9,187 מ' (2025) — מה שמשקף בעיקר את צבירת הרווחים של 2024-2025 וצמיחה מחדש בבסיס ההון.

CSM (מרווח שירות חוזי) — מקור רווח עתידי [עובדה]

מדד 2024 2025 שינוי
CSM כולל (מ' ₪) 7,432 9,187 +1,755
CSM (RA + Best Estimate, מ' ₪) 6,172 6,432 +259
Embedded Value (מ' ₪) 20,000 21,200 +1,200

הסבר מונח: CSM הוא רווח עתידי שהוכר בתחילת חוזי הביטוח אך עדיין לא שוחרר לדוח רווח והפסד; הוא "בנק רווחים" הנפרש על פני חיי החוזים. CSM שגדל = רווח עתידי "במחסן".

רווח Adjusted מגזרי לפני מס (מ' ₪) [עובדה]

מגזר 2024 2025 שינוי
ביטוח חיים וחיסכון ארוך טווח (כולל פנסיה וגמל) 727 933 +28%
ביטוח כללי (P&C) 663 776 +17%
ביטוח בריאות 70
סך Adjusted Pretax 2,477 2,704 +9%

נכסי פנסיה תחת ניהול (AUM) — מובילות [עובדה]

מדד 31.12.2025
AUM פנסיה (מיליארד ₪) 309
מיקום שוק #1 בענף
נתח מרווחי הענף לפני מס (פנסיה) ~60%
Back Book AUM (מיליארד ₪) 21.2
Front Book AUM (מיליארד ₪) 19.0

מאזן — סעיפים עיקריים (מ' ₪) [עובדה]

מדד 31.12.2023 31.12.2024 31.12.2025
סך מאזן 70,033 72,512 81,506
הון מיוחס לבעלי מניות 6,431 7,432 9,187 (+24% YoY)
סך הון (כולל זכויות מיעוט) 6,618 7,631 9,449
תיק השקעות (נוסטרו) 35,796 38,669
התחייבויות חוזי ביטוח 47,343 49,742
התחייבויות חוזי השקעה 5,602
חוב פיננסי 5,176 5,190

מדדי כושר פירעון (Solvency II) — חברת מנורה מבטחים ביטוח [עובדה]

מדד 30.6.2025 31.12.2024
יחס כושר פירעון עם הוראת מעבר 180.2% 181.0%
יחס ללא הוראת מעבר 167.1% 165.7%
מיקום בענף הגבוה בענף (לפי מצגת ההנהלה)

Combined Ratio — ביטוח כללי [עובדה]

תקופה מנורה ממוצע ענפי פער
2023 94.9%
2024 80.7%
2025 81.9% 88.3% −6.4 נק'

הסבר מונח: Combined Ratio הוא היחס בין סך תביעות והוצאות לפרמיות. מתחת ל-100% = רווחיות מ-underwriting (לפני הכנסות השקעה). 81.9% = רווחיות גבוהה משמעותית מהממוצע הענפי.

מקורות: דוח תקופתי שנתי 2025, מצגת משקיעים שנתית 2025, דוח תקופתי שנתי 2023.


3

Industry & Competitive Context — סביבה תחרותית

ענף: ביטוח ופיננסים — ישראל. שוק מרוכז של חמש קבוצות ביטוח גדולות: הפניקס, הראל, מגדל, כלל ביטוח, ומנורה מבטחים. הרגולטור הוא רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, שקובעת דרישות הון (Solvency II), יחסי כושר פירעון, מבני עמלות, כללי השקעה בנוסטרו, ומגבלות מוצרים.

מיקום מנורה במפה התחרותית [עובדה + אומדן]:

חברה AUM 2025 (מיליארד ₪) נקודת חוזק מרכזית
הפניקס ~610 גיוסים אגרסיביים, גיבוי Centerbridge (PE)
הראל 582 בריאות (27% שוק) + מאזן שמרני
מגדל 583 היסטוריה ארוכה, AUM משמעותי
כלל ביטוח ~420 פעילות מאוזנת בכל המגזרים
מנורה מבטחים ~310 (פנסיה בלבד) #1 בפנסיה חדשה + Solvency הגבוה בענף

הערה: ה-AUM של 309 מיליארד ₪ במנורה מתייחס לפנסיה בלבד (הסגמנט המרכזי שלה). סך הנכסים המנוהלים על-ידי הקבוצה (פנסיה + גמל + ביטוח חיים + נוסטרו) גבוה משמעותית, אך מצגת ההנהלה מדגישה את הפנסיה כסיפור המרכזי. ה-AUMs של המתחרות הם סך AUM כולל.

מאפיין מבני של פנסיה חובה [עובדה]: פנסיה חובה בישראל מבוססת על הפקדות חודשיות מחויבות מהשכר של כל עובד (עובד+מעסיק יחד). זהו זרם הכנסות מובנה ובלתי-תלוי בהחלטות לקוח אקטיביות. מנורה, כמובילת השוק בפנסיה החדשה, נהנית באופן ישיר מהמנגנון הזה — בכל חודש זורמים אליה הפקדות חדשות באופן אוטומטי, ללא צורך בגיוס שיווקי.

שלוש מגמות מאקרו רלוונטיות למנורה [עובדה + הערכה]: 1. דמוגרפיה חיובית בישראל — לפי תחזיות רשמיות, האוכלוסייה צפויה לגדול מ-10M ב-2025 ל-~12M ב-2035. גידול אוכלוסיה = יותר עובדים = יותר הפקדות פנסיה חדשות. 2. בגרות תיק הפנסיה — תיק הפנסיה של מנורה בנוי במהלך 20+ שנים; הוא מתבגר ועובר ממסת הפקדות נטו (חיובית) למסת משיכות (כשהמבוטחים מגיעים לגיל פרישה). זוהי דינמיקה ארוכת-טווח שדורשת מעקב. 3. לחץ רגולטורי על דמי ניהול פנסיה — מגמה רב-שנתית של ירידה בדמי הניהול, המשפיעה ישירות על רווחיות מגזר הפנסיה.

חסמי כניסה גבוהים: דרישות הון רגולטוריות (Solvency II), רישיון ביטוח, מערכות תפעול מורכבות, מותג ואמון, רשת הפצה ארצית. שחקן חדש לא נכנס לשוק הביטוח הישראלי בעשורים.

מחזוריות: הענף חצי-ציקלי. פרמיות ודמי ניהול יציבים יחסית; הכנסות השקעה נוסטרו תנודתיות מאוד — שוק חיובי מנפח רווח (כפי שנצפה ב-2024-2025), שוק שלילי פוגע בו (כפי שנצפה ב-2023, ROE 7.5%).


4

Growth Drivers — מנועי צמיחה

1. מובילות בפנסיה — הליבה המבנית של מנורה [עובדה]: AUM של 309 מיליארד ₪ בפנסיה חדשה הופך את מנורה ל-#1 בענף בקטגוריה זו. לפי מצגת ההנהלה, מנורה תופסת ~60% מסך הרווחים לפני מס של ענף הפנסיה הישראלי. הפקדות פנסיה חובה הן זרם מובטח שתלוי במספר העובדים בישראל, לא בהחלטות שיווקיות נקודתיות. ככל שהאוכלוסייה גדלה, כך גדל הזרם.

2. צמיחה ברווח Adjusted Pretax [עובדה]: רווח adjusted לפני מס עלה מ-2,477 מ' ₪ ב-2024 ל-2,704 מ' ב-2025 — גידול של 9%. ROE של 31.5% ב-2025 הוא הגבוה מבין חמש קבוצות הביטוח הגדולות. הגורמים: (א) רווחיות גבוהה במגזר ביטוח כללי (Combined Ratio 81.9%); (ב) זרימת הפקדות פנסיה; (ג) שוקי הון חיוביים שהזניקו את תיק הנוסטרו.

3. רווחיות חריגה בביטוח כללי [עובדה]: Combined Ratio של 81.9% ב-2025 (לעומת ממוצע ענפי של 88.3%) משמעו רווחיות underwriting של ~18.1% — לפני הכנסות השקעה כלשהן. פרמיות ברוטו במגזר עלו מ-4,309 מ' ₪ ב-2024 ל-4,909 מ' ב-2025 (+13.9%), ורווח Adjusted Pretax עלה מ-663 מ' ל-776 מ' (+17%).

4. CSM גדל — בנק רווחים מתרחב [עובדה]: CSM כולל עלה מ-7,432 מ' ₪ ב-2024 ל-9,187 מ' ב-2025 (+1,755 מ'). זהו רווח עתידי שטרם שוחרר לרווח והפסד. צבירת CSM עקבית = סיגנל מבני חיובי על זרם רווחים עתידי.

5. הון בעודף משמעותי [עובדה]: Solvency של 180.2% (עם הוראת מעבר) — הגבוה בענף לפי מצגת החברה. עודף הון זה מאפשר: (א) חלוקת דיבידנדים סדירים; (ב) צמיחה אורגנית בלי גיוסי הון נוספים; (ג) Buffer לאירועים שליליים.


5

Competitive Advantage (Moat) — יתרון תחרותי

נקודות חוזק מבניות של מנורה:

  1. מובילות בפנסיה החדשה — חסם כניסה אמיתי [עובדה]: AUM של 309 מיליארד ₪ בפנסיה אינו מצב שניתן לשחזר בשנים בודדות. הוא נבנה לאורך עשרות שנים דרך גיוסי לקוחות, יציבות תפעולית, ויחסים עם סוכנים ויועצים פנסיוניים. כשעובד בוחר קופת פנסיה, הוא נוטה להישאר בה לאורך עשרות שנים — ניוד פעיל בין קופות הוא נדיר. נתח שוק פנסיה גבוה מתורגם לזרם הפקדות חודשי קבוע ובלתי-תלוי בשיווק חוזר.

  2. משמעת underwriting בביטוח כללי [עובדה]: Combined Ratio של 81.9% ב-2025 (לעומת ממוצע ענפי 88.3%) הוא 6.4 נקודות אחוז מתחת לממוצע — פער שמשמעותו מאות מיליוני ₪ של רווח שנתי שמרבית המתחרות לא מצליחות להפיק. נתון זה היה עקבי גם ב-2024 (80.7%). זה לא תוצאה של שנה אחת חיובית, אלא של תרבות חיתום ממושמעת.

  3. Solvency הגבוה בענף [עובדה]: Solvency של 180.2% (עם מעבר) ו-167.1% (ללא מעבר) הם, לפי הצהרת ההנהלה, הגבוהים בענף הביטוח הישראלי. זה משקף גישה שמרנית של בעלי השליטה (משפחת גור) בכל הקשור להון.

  4. בעלות מרוכזת — יציבות שליטה [הערכה]: ניבוניאים (משפחת גור) מחזיקה 62.66% — אחזקה קרובה-לרוב מוחלט, גבוהה משמעותית מהראל (45.7%). אופק השקעה ארוך-טווח של בעלי השליטה משתקף ב-Solvency שמרני, במאזן יציב, ובמשמעת הון. זה מבדל מהותי מהפניקס, שם בעלת השליטה היא קרן Private Equity עם אופק 5-7 שנים עד אקזיט.

  5. CSM של 9,187 מ' ₪ [עובדה]: "בנק רווחים" שכבר הוכר בחוזים קיימים וישוחרר בשנים הבאות. הצמיחה של 1,755 מ' ב-2025 = סיגנל מבני חיובי על זרם רווחים עתידי.

מגבלות המואט: - בתחום הפנסיה והגמל, דמי הניהול תחת לחץ רגולטורי קבוע (מגמה רב-שנתית של ירידה). - AUM הכולל של מנורה (~310 מיליארד ₪ פנסיה) קטן מהמתחרות הגדולות (הראל 582, הפניקס 610, מגדל 583). - ריכוזיות בעלות (62.66% ניבוניאים) = סיכון succession לטווח ארוך.


6

How to Think About This Company

מנורה היא, יותר מכל דבר אחר, חברת פנסיה שלובשת בגדים של חברת ביטוח. AUM של 309 מיליארד ₪ בפנסיה החדשה (#1 בענף) ונתח של ~60% מסך רווחי ענף הפנסיה לפני מס [מצגת משקיעים שנתית 2025 — Maya P1732173] הם הליבה האסטרטגית. ביטוח כללי, ביטוח חיים, וביטוח בריאות הם פעילויות תומכות — חשובות, אך לא הסיפור המרכזי. מי שמסתכל על מנורה דרך פריזמה של "חברת ביטוח קלאסית" מחמיץ את העניין. הסיפור הוא מכונת הפקדות פנסיה אוטומטית שמייצרת זרם הכנסה מובנה כל חודש בלי תלות בהחלטות שיווקיות נקודתיות, סביב גרעין שליטה מרוכז יוצא דופן (ניבוניאים — משפחת גור — 62.66%).
הפנסיה היא moat מבני, לא מסחרי — וההבחנה הזו משנה את הקריאה של ה-AUM. moat מסחרי (מותג, פטנט) ניתן לכרסום על ידי תחרות. moat מבני מבוסס על דבקות התנהגותית של הלקוחות — עובד שבחר קופת פנסיה לפני 15 שנה כמעט שלא יעבור היום, גם אם קופה אחרת מציעה תנאים מעט טובים יותר. ניוד פעיל בפנסיה הוא אחוזים בודדים בשנה. זה אומר שמנורה "יושבת" על תיק שמתבגר אורגנית ומגדיל את ה-AUM ללא מאמץ שיווקי. הסיכון אינו תחרות שיווקית — הוא רגולציה: אם רשות שוק ההון תוריד דמי ניהול בחקיקה, מנורה היא הכי חשופה כי היא הגדולה במגזר.
ROE של 31.5% הוא הגבוה בענף — אבל חשוב להבין כמה ממנו מבני וכמה מחזורי. [מצגת משקיעים שנתית 2025 — Maya P1732173]. הראל ב‑27%, מגדל ב‑~22%. הגורמים: מבני — Combined Ratio של 81.9% בביטוח כללי (לעומת ממוצע ענפי 88.3%), ורווחיות פנסיה גבוהה; מחזורי — שוקי הון חיוביים ב‑2025 שניפחו את שווי תיק הנוסטרו (38.7 מיליארד ₪). שנת 2023, שהייתה שלילית בשוקי ההון, הסתיימה ב-ROE של 7.5% בלבד [דוח תקופתי 2023 — Maya P1583623]. ההבדל בין 7.5% ל‑31.5% ב‑3 שנים מלמד עד כמה ROE של חברת ביטוח תלוי-שוק. המעקב הנכון אינו ROE של שנה אחת, אלא ממוצע 5–7 שנים שמיישר תנודתיות.
בעלות של 62.66% היא קרוב מאוד לרוב מוחלט — וזה מבדל את מנורה מכל קבוצת ביטוח אחרת בישראל. ניבוניאים (משפחת גור / ערן ניב) מחזיקה אחזקה שאין דומה לה: בהראל המבורגר 45.7%, בהפניקס Centerbridge ~30% (קרן Private Equity עם אופק 5–7 שנים), בכלל אין גרעין מובהק [דוח תקופתי 2025 — Maya P1732162]. אחזקה של 62.66% משמעותה: (א) שליטה כמעט מוחלטת בהחלטות; (ב) חוסר תלות בלחצים מצד מיעוט; (ג) אופק השקעה דורי, לא רבעוני. המשמעות לבעלי מניות מהציבור (~34.6%): השליטה של ניבוניאים על אסטרטגיה, דיבידנדים ועסקאות מהותיות היא מוחלטת — יתרון של יציבות, חיסרון של השפעת מיעוט מוגבלת.
Combined Ratio של 81.9% הוא לא מספר רגיל — הוא תוצאה של תרבות חיתום. ממוצע הענף ב‑2025: 88.3%; הראל ברכב רכוש ב‑~87%; מנורה ב‑81.9% [מצגת משקיעים שנתית 2025 — Maya P1732173]. הפער של 6.4 נקודות אחוז מהממוצע הענפי משמעותו מאות מיליוני ₪ של רווח שנתי שמתחרים אחרים לא מצליחים להפיק. זה לא יתרון של שנה אחת — ב‑2024 ה-Combined Ratio היה 80.7%, ובשתי שנים רצופות זה אינדיקציה לתרבות underwriting ממושמעת. השאלה במעקב המקצועי: האם זה יישמר במחזור הבא, כשתחרות תגבר, או כשאירוע ביטוח חריג (סופה, רעידת אדמה, מלחמה) יקרה.
Solvency של 180.2% עם הוראת מעבר — הגבוה בענף — הוא הצהרה אסטרטגית, לא רק מספר. [מצגת משקיעים שנתית 2025 — Maya P1732173, נכון ל‑30/06/2025]. ללא הוראת מעבר: 167.1%. ההנהלה (וניבוניאים) בחרה לשמור על Solvency גבוה משמעותית מהמינימום ומהמתחרות. בהשוואה להראל: הראל מתכננת להוריד Solvency מ‑183% ל‑115–118% עד 2028 (חלוקה אגרסיבית של עודפי הון); מנורה לא הצהירה על תוכנית דומה. זה משקף גישה שמרנית יותר. המשמעות לבעלי מניות: Solvency גבוה = יציבות מצד אחד, תשואה נמוכה יותר על ההון העודף מצד שני.
גידול CSM שלוש שנים רצופות הוא האינדיקטור האיכותי שעולה על הרווח הרבעוני. CSM (Contractual Service Margin — מרווח שירות חוזי) הוא רווח עתידי שכבר הוכר בעת התקשרות בחוזה ביטוח אך טרם שוחרר לרווח-והפסד. בלי הסבר, זה נשמע תיאורטי — בפועל זהו "בנק רווחים" עתידי. CSM כולל של מנורה גדל מ‑7,432 מ' ₪ (2024) ל‑9,187 מ' ₪ (2025) — תוספת של 1,755 מ' [מצגת משקיעים שנתית 2025 — Maya P1732173]. צבירת CSM עקבית = סיגנל מבני חיובי על זרם רווחים עתידי, ואינדיקציה לאיכות ה-underwriting שאינה גלויה ברווח השנתי בלבד.
מדיניות הדיבידנד — "שני דיבידנדים גדולים בשנה" — מבטאת תזרים אקטיבי לבעלי מניות. ב‑2025 חולקו 600 מ' ₪ דיבידנד; במרץ 2026 הוצהר על דיבידנד נוסף של 500 מ' ₪ לאחר תאריך מאזן [דוח תקופתי 2025 — Maya P1732162]. סך תזרים לבעלי מניות בתקופת H2/2025 – H1/2026 — ~1.1 מיליארד ₪. עם הון מיוחס לבעלי מניות של 9,187 מ' ₪, מדובר בחלוקה של ~12% מההון בשנה אחת, או ~47% מהרווח הכולל של 2025 (2,342 מ'). המסקנה: רווחיות 2025 מאפשרת חלוקה אגרסיבית בלי לשחוק את ההון. אם 2026–2027 יהיו שנות שוק שלילי, היקף הדיבידנד יצטמצם בהתאמה — גם זה חלק ממדיניות מוצהרת ולא הפתעה.
תיק נוסטרו של 38.7 מיליארד ₪ הוא המחולל הסמוי של הרווחיות — ולכן גם הסיכון. כשהשוק חיובי, הוא מוסיף עשרות אחוזים ל-ROE; כשהוא שלילי, הוא מוריד את ROE לרמה חד-ספרתית (כפי שקרה ב‑2023). זה אומר שכל ניתוח של מנורה לשנה אחת חייב להפריד בין ביצועי underwriting (יציבים יחסית) לבין ביצועי השקעות (תנודתיים מאוד). Adjusted Profit Pretax של 2,704 מ' ₪ ב‑2025 לעומת 2,477 מ' ב‑2024 (+9%) הוא מדד פנימי של החברה המתואם לתשואה נורמטיבית [מצגת משקיעים שנתית 2025] — הוא נותן קריאה יותר יציבה של הפעילות הליבתית מאשר הרווח הכולל המדווח (1,684 → 2,342, +39%).
איפה הניתוח עלול לטעות. טעות ראשונה — לזהות את מנורה עם תוצאות 2025: ROE של 31.5% מגובה בשוק חיובי משמעותית; ROE של 2023 (7.5%) הוא תזכורת מה קורה בשוק שלילי. טעות שנייה — להתעלם מסיכון רגולציית פנסיה: מנורה הכי חשופה מבין החמש לשינויים בדמי ניהול פנסיה כי היא הגדולה בקטגוריה. טעות שלישית — להחשיב את 62.66% של ניבוניאים כיתרון בלבד; היא גם סיכון succession, ושאלת המעבר הבין-דורי, אם תתעורר, תהיה מהותית למבנה השליטה. טעות רביעית — לקרוא רווח כולל לפני הפרדה ל-Adjusted Pretax + השפעות שוק; ערבוב המספרים מסוואה את תרומת הליבה.
מיקום הניתוח הזה. מנורה היא חברת פיננסים-ביטוח שמתקיימת בתיקי השקעות שמחפשים שילוב של מובילות במגזר ארוך-טווח (פנסיה חדשה, AUM 309 מיליארד ₪), Solvency שמרני (180.2%, הגבוה בענף), ותזרים סדיר לבעלי מניות (~12% מההון בשנה ב‑2025–2026). הניתוח כאן אינו עונה על השאלה "להחזיק או לא" — הוא מספק את הזוויות שבהן ההחלטה הזו מתקבלת טוב יותר: הפרדת הליבה הפנסיונית מהביטוח, הפרדת underwriting מתשואת נוסטרו, והבנת המשמעות של גרעין שליטה של 62.66%. האתר לא משתתף בהחלטה. ההחלטה, בכל מקרה, היא של הלקוח.

ההבדל בין ניתוח שטח לחשיבה מקצועית נמצא לרוב במשתנים שאינם גלויים במבט ראשון. The difference between surface-level analysis and professional thinking often lies in the variables that are not immediately visible.

8

Risk Assessment — הערכת סיכונים

סיכון הקשר רגישות
רגולציה בדמי ניהול פנסיה מנורה היא #1 בפנסיה (309 מיליארד ₪) — הכי חשופה לשינויים גבוהה
תנודתיות שוקי הון תיק נוסטרו 38.7 מיליארד ₪; ROE עבר מ-7.5% (2023) ל-31.5% (2025) גבוהה מאוד
ריכוזיות בעלות (62.66%) ניבוניאים שולטת בכל החלטה מהותית; השפעת מיעוט מוגבלת בינונית
Succession במשפחת גור מבנה בעלות דורי; שאלת המעבר טרם נפתרה פומבית בינונית (לטווח ארוך)
ריבית משפיעה על תשואת תיק האג"ח, על Solvency, ועל תמחור ביטוח חיים בינונית-גבוהה
מחזור ביטוח כללי Combined Ratio של 81.9% הוא חריג; אירוע קטסטרופי או תחרות מחיר יכולים להידרדר בינונית
סיכון אקטוארי בביטוח חיים טעויות בהערכת תוחלת חיים יכולות לפגוע ב-CSM (9,187 מ' ₪) בינונית
בגרות תיק פנסיה תיק שמתבגר עובר ממסת הפקדות נטו למסת משיכות נטו נמוכה (לטווח ארוך)
אירועי ביטוח כללי קטסטרופליים רעידת אדמה, מלחמה, סופה ענקית בינונית (reinsurance מפחית)
שינויים תקנתיים IFRS המעבר ל-IFRS-17 הסתיים ב-2024, אבל פרשנויות עוד יכולות להשתנות נמוכה

מקור: דוח דירקטוריון שנתי 2025 (סעיפי סיכונים), מצגת משקיעים שנתית 2025.


9

Scenario Framework

המסגרת למטה מתארת אילו תנאים צריכים להתקיים בכל תרחיש — לא תחזית מחיר. במנורה התנאים מתחלקים לשלושה צירים: ציר ה-underwriting (Combined Ratio בכללי, איכות חיתום, אירועי ביטוח קטסטרופליים), ציר השוק (תשואת תיק הנוסטרו, ROE כולל), וציר הרגולציה (דמי ניהול פנסיה, Solvency, IFRS-17). העוקב המקצועי מעדכן את ההנחות בכל דוח רבעוני.

Scenarios are descriptive, not predictive. They outline possible conditions, not expected outcomes. אין בתרחישים הללו הערכת סבירות, אין כיוון מועדף, ואין ציפייה לגבי איזה מהם יתממש.

🟢 Bull Scenario
Underwriting Discipline + Markets Cooperate
תנאים שצריכים להתקיים:
  • Combined Ratio בביטוח כללי נשמר באזור 81–84% למשך 4 רבעונים רצופים (FY25 עוגן: 81.9%, FY24: 80.7%)
  • AUM פנסיה ממשיך לגדול אורגני מ‑309 מיליארד ₪ בקצב חד-ספרתי גבוה; נתח שוק בפנסיה החדשה נשמר #1
  • שוקי ההון נשארים חיוביים; תשואת תיק הנוסטרו (38.7 מיליארד ₪) תומכת ב-ROE כולל מעל 25%
  • גידול CSM ממשיך מעל 1.5 מיליארד ₪ שנתי (FY25 עוגן: 7,432 → 9,187 = +1,755 מ')
  • אין שינוי רגולטורי מהותי בדמי ניהול פנסיה; Solvency נשאר מעל 170% עם הוראת מעבר
מה זה אומר: בתנאים אלו, מודל ההכנסות הכפול (פנסיה כזרם פסיבי + underwriting ממושמע + נוסטרו תומך) ממשיך לעבוד; מדיניות הדיבידנד של "שני דיבידנדים גדולים בשנה" נשמרת או מתחזקת; ועודף ההון של ניבוניאים נותן גמישות אסטרטגית בלי לחץ לחלוקה אגרסיבית.
🔵 Base Scenario
Mid-Cycle Returns + Stable Discipline
תנאים שצריכים להתקיים:
  • Combined Ratio בכללי בטווח 85–90% — חזרה לאזור הענפי הממוצע, עם שמירה על פער חיובי קטן
  • שוקי הון מציגים שונות מחזורית רגילה; ROE כולל בטווח 15–25% — חזרה לטווח "נורמלי"
  • AUM פנסיה גדל באופן יציב; נתח רווחי הענף לפני מס נשמר באזור 50–60%
  • Solvency בטווח 160–180% עם הוראת מעבר; שמרנות בעלי השליטה נשמרת ללא הצהרה על תוכנית הקטנת עודף הון אגרסיבית כהראל
  • אין אירוע קטסטרופלי גדול בביטוח כללי; אין רפורמה רגולטורית פתאומית בדמי ניהול פנסיה
מה זה אומר: המודל ממשיך לעבוד כפי שעבד בעשור האחרון — חברה שמייצרת תזרים יציב יחסית מהליבה הפנסיונית, רווחי underwriting מעל הממוצע, וחלוקת דיבידנד סדירה. ROE 7.5% של 2023 לא חוזר, אבל גם 31.5% של 2025 לא נחשב base level — הביצוע "הנכון" הוא ממוצע מעוגן, לא קצוות.
🔴 Bear Scenario
Market Stress Meets Regulatory Pressure
תנאים שצריכים להתקיים:
  • שוקי הון שליליים פוגעים בתיק הנוסטרו (38.7 מיליארד ₪) ומורידים ROE כולל מתחת ל‑10% (FY23 עוגן היסטורי: 7.5%)
  • Combined Ratio בכללי עולה מעל 95% לשני רבעונים רצופים — אובדן הפער מול הממוצע הענפי
  • אירוע ביטוח קטסטרופלי (רעידת אדמה, סופה גדולה, מצב מלחמתי מוחרף) שאינו מכוסה במלואו ב-Reinsurance
  • רגולטור (רשות שוק ההון) מוריד דמי ניהול פנסיה במהלך אקטיבי; מנורה הכי חשופה כי היא הגדולה בקטגוריה
  • Solvency יורד מתחת ל‑150% עם הוראת מעבר ודורש בחינה מחדש של מדיניות הדיבידנד
מה זה אומר: בתנאים אלו דיבידנד 2026–2027 נכנס לבחינה (לא נשמר בהכרח על 1.1 מיליארד ₪ של 2025–2026), CSM של 9,187 מ' ₪ משמש כבולם זעזועים ארוך-טווח, ושאלת ה-succession של משפחת גור עוברת לקדמת הבמה אם תוסיף לחץ פנימי. גישת השמרנות של ניבוניאים, שעד כה הייתה מאפיין סגנוני, הופכת ל-Buffer פעיל.
10

Analytical Lens — The Questions We Ask

בניתוח חברה מקצועית, השאלה אינה "האם זה טוב", אלא "באילו זוויות ראייה חייבים לבחון את החברה כדי לא לפספס את העיקר". כל ניתוח ב-Bakshi Finance עובר דרך שש זוויות. הטקסט למטה — אינו הערכה. הוא המיפוי של השאלות שהניתוח הזה אמור לענות עליהן. התשובות הספציפיות לחברה מופיעות בסעיף "How to Think About This Company" למעלה.

מה שהעדשה אינה: אין כאן דירוג, אין ציון, אין השוואה בין חברה זו לחברה אחרת, ואין העדפה. אותן שש שאלות נשאלות על כל חברה באתר — השונות היא בתשובות, לא בכלי.

This framework is intended to structure analysis, not to produce an investment conclusion.

📈
Growth
איך החברה גדלה? האם הצמיחה נובעת מכמות, ממחיר, או ממיקס? האם היא יציבה לאורך מחזורים?
💰
Profitability
איך שולי הרווח מתנהגים לאורך זמן? כמה מהרווח החשבונאי הופך לתזרים חופשי בפועל?
Leverage
מה מבנה ההון? באיזו גמישות החברה תתמודד עם מחזור ירוד?
🏰
Competitive Position
מה מגן על ההכנסות שלה מפני כרסום? כמה זמן ההגנה צפויה להחזיק?
👴
Management Quality
איך ההנהלה מקצה הון? מה ההיסטוריה שלה בהחלטות אסטרטגיות? עד כמה הדיווח שקוף ועקבי?
🧩
Business Complexity / Risk
מהם המקומות בהם ניתוח פשטני יטעה? מה חשוף לרגולציה, למחזוריות, או לשינויים טכנולוגיים?

Key Observations

1. הזהות העסקית. מנורה מבטחים החזקות (נייר 566018, ת"א-125) היא חברת אחזקות פיננסית-ביטוחית עם ליבת פנסיה — AUM פנסיה חדשה של 309 מיליארד ₪ (#1 בענף הפנסיה הישראלי) [מצגת משקיעים שנתית 2025 — Maya P1732173]. הקבוצה פועלת ב‑4 אשכולות: ביטוח חיים וחיסכון ארוך טווח (כולל פנסיה וגמל), ביטוח כללי, ביטוח בריאות, ואשראי (ERN). הכנסת שירותי ביטוח FY2025: 8,508 מ' ₪ (+5.6% Y/Y); 3,805 עובדים [דוח תקופתי 2025 — Maya P1732162]. בעל השליטה: ניבוניאים בע"מ (משפחת גור / ערן ניב) — 62.66%.

2. עמוד התווך של התזה. ROE FY2025 של 31.5% — הגבוה בין חמש קבוצות הביטוח הגדולות בישראל [מצגת משקיעים שנתית 2025 — Maya P1732173]. הרווחיות נשענת על שלושה גורמים מבניים: (א) Combined Ratio של 81.9% בכללי מול ממוצע ענפי 88.3% — פער של 6.4 נקודות אחוז שמתורגם למאות מיליוני ₪ של רווח שנתי; (ב) ~60% מסך רווחי ענף הפנסיה לפני מס — דומיננטיות במגזר עם זרם הפקדות מובנה; (ג) תיק נוסטרו 38.7 מיליארד ₪ שנהנה משוקי הון חיוביים. הון מיוחס לבעלי מניות: 9,187 מ' ₪ (+24% Y/Y). תזכורת: ROE 2023 היה 7.5% בלבד (תחת IFRS-4) — מדד תלוי-שוק.

3. המפגש הקריטי הנוכחי. Solvency של 180.2% עם הוראת מעבר — הגבוה בענף לפי מצגת ההנהלה (167.1% ללא מעבר) [מצגת משקיעים שנתית 2025 — Maya P1732173, נכון ל‑30/06/2025]. בהשוואה: הראל מתכננת להוריד Solvency ל‑115–118% עד 2028; מנורה לא הצהירה על תוכנית דומה — מבטא שמרנות יחסית גבוהה יותר. במקביל, CSM כולל גדל מ‑7,432 מ' ₪ ל‑9,187 מ' ב‑2025 (+1,755 מ') — "בנק רווחים" עתידי שטרם שוחרר לרווח-והפסד. דיבידנד 2025: 600 מ' ₪ חולק; 500 מ' ₪ נוסף הוצהר במרץ 2026 — סך 1.1 מיליארד ₪ ב‑~12 חודשים (~12% מההון, ~47% מהרווח הכולל).

4. מה שחשוב למעקב. שלושה משתנים יכריעו את ה‑12–24 חודשים הבאים: (א) Combined Ratio בביטוח כללי — תנאי invalidation: עלייה מעל 95% לשני רבעונים רצופים, או אירוע קטסטרופלי שלא מכוסה במלואו ב-Reinsurance [דוח תקופתי 2025 — Maya P1732162]; (ב) שינויים רגולטוריים בדמי ניהול פנסיה — מנורה היא הכי חשופה מבין החמש כי היא הגדולה במגזר; כל הורדה בחקיקה תפגע בה ראשונה ובחוזק; (ג) תשואת תיק הנוסטרו — 38.7 מיליארד ₪ שמייצרים מחולל סמוי של ה-ROE; ההבדל בין שוק חיובי לשלילי הוא ההבדל בין ROE 31.5% ל-7.5% (כפי שנצפה בין 2025 ל‑2023).

סיכום זה אינו המלצה. הוא רשימה עובדתית של מה שהניתוח זיהה. ההחלטה — של הלקוח.

מתכונת הפעילות וגילוי רגולטורי

בקשי פיננסים פועלת במתכונת Family Office ללקוחות כשירים בלבד. מר ירון בקשי היה בעל רישיון ייעוץ השקעות מוסמך בשנים 2008–2023. נכון ליום פרסום מסמך זה, החברה אינה מחזיקה ברישיון ייעוץ השקעות, שיווק השקעות או ניהול תיקי השקעות.

המסמך נועד למטרות מחקר ולימוד מקצועי בלבד. אין באמור משום המלצה לקנייה, מכירה, החזקה או ביצוע פעולה כלשהי בניירות ערך. אין באמור תחליף לייעוץ המתחשב בנתוניו ובצרכיו של כל אדם. כל החלטה — על אחריות המשקיע בלבד.

הנתונים נשלפו ממקורות רשמיים. עדכוני דיווחים עשויים לשנות את התמונה. ביצועי עבר אינם מעידים על ביצועים עתידיים. האתר לא משתתף בהחלטת ההשקעה. ההחלטה — של הלקוח.

🔒

סקירה לכשירים — Family Office

הסקירה האנליטית המלאה של MMHD (MMHD) זמינה ללקוחות פרימיום של בקשי פיננסים.
הסקירה כוללת ניתוח של 11 סעיפים, פסקאות "How to Think About This Company", מסגרת תרחישים מובנית, ו-Analytical Lens של 6 ממדים.

פתיחת גישה לסקירה תוכן עיוני בלבד · אינו ייעוץ השקעות · ראה גילוי נאות