·
בקשי פיננסים — Family Office | Research Depth: Standard
הפניקס אחזקות היא אחת מקבוצות הביטוח והפיננסים הגדולות בישראל, נסחרת בבורסת תל אביב (סימול: PHOE1, מספר נייר 767012, ISIN: IL0007670123) ונכללת במדד ת"א-125. החברה נוסדה עוד ב-1949 ופועלת כיום בארבעה מגזרים עסקיים עיקריים.
המבנה העסקי — ארבעה מגזרים:
בעלות: בעלת העניין המרכזית היא Belenus Lux S.a.r.l, המחזיקה ב-31.22% מהחברה. Belenus מוחזקת בעצמה על ידי שתי קרנות פרייבט-אקוויטי אמריקאיות: Centerbridge Partners (70%) ו-Gallatin Point Capital LLC (30%). אישי המפתח המייצגים את בעלי העניין בהפניקס הם Matthew Botein ו-Lewis (Lee) Sachs.
היקפי פעילות לסוף 2025:
| מדד | ערך | מקור |
|---|---|---|
| נכסים מנוהלים (AUM) | 610 מיליארד ₪ | מצגת משקיעים 2025 |
| AUM + רזרבות ביטוחיות | 895 מיליארד ₪ | מצגת משקיעים 2025 |
| סה"כ הון עצמי (כולל מיעוט) | 12,584 מיליון ₪ | מצגת משקיעים 2025 |
| מספר עובדים | כ-3,500 | מצגת משקיעים 2025 |
| דירקטוריון | 14 חברים | תשקיף P1582330 |
מקורות: מצגת משקיעים שנתית 2025 (P1731068-00), תשקיף מדף P1582330-00, דוח תקופתי P1731064-00
סיכום זה אינו המלצה. הוא רשימה עובדתית של מדדים פיננסיים מרכזיים כפי שדווחו על ידי החברה.
| תקופה | רווח מקיף (מיליון ₪) | בסיס |
|---|---|---|
| FY2020 | 601 | IFRS-4 |
| FY2021 | 866 | IFRS-4 |
| FY2022 | 1,180 | IFRS-4 |
| FY2023 | 1,322 | IFRS-4 |
| FY2024 | 1,760 | IFRS-4 |
| FY2024 (restated) | 2,296 | IFRS-17 |
| FY2025 | 2,650 | IFRS-17 |
הערה חשובה על IFRS-17: מעבר לתקן החשבונאי החדש ב-2024 העלה באופן מהותי את הרווח המוצג (Restatement מ-1,760 ל-2,296 מיליון ₪ ב-2024). חלק ניכר מהקפיצה ב"רווח הנקי" בין 2024 ל-2025 לפי דיווחים עיתונאיים מוסבר בבסיס חשבונאי זה — לא רק בביצועים תפעוליים.
| תקופה | ROE | ROE מנורמל | בסיס |
|---|---|---|---|
| FY2023 | 12.6% | 10.5% | IFRS-4 |
| FY2024 | 15.9% | 18.6% | IFRS-4 |
| FY2024 (restated) | 21.6% | 22.2% | IFRS-17 |
| FY2025 | 22.6% | 26.6% | IFRS-17 |
| Q4/2025 | 21.9% | 28.9% | IFRS-17 |
| שנה | AUM (מיליארד ₪) |
|---|---|
| FY2020 | 371 |
| FY2021 | 435 |
| FY2022 | 423 |
| FY2023 | 525 |
| FY2024 | 525 |
| FY2025 | 610 |
CAGR AUM 2021-2025: 5.5% בממוצע לפי מצגת החברה; 2024→2025 קפיצה של כ-16%.
| שנה | הון עצמי (מיליון ₪) |
|---|---|
| FY2020 | 7,970 |
| FY2021 | 9,653 |
| FY2022 | 10,145 |
| FY2023 | 10,580 |
| FY2024 | 11,542 |
| FY2025 | 12,496 |
| מדד | ערך (מיליון ₪) |
|---|---|
| CSM 01/01/2025 | 8,837 |
| CSM חדש שנוצר 2025 | 872 |
| CSM 31/12/2025 | 8,392 |
CSM הוא מאגר הרווחים העתידיים שההנהלה כבר "שוריינה" בחוזי ביטוח קיימים לפי IFRS-17. זרימה שנתית של ~870 מיליון ₪ CSM חדש ב-2025 היא מדד להיקף העסקים החדש.
| מדד | ערך |
|---|---|
| Solvency II עם הוראות מעבר | 179% |
| Solvency II בלי הוראות מעבר | 123% |
| יעד פנימי של הקבוצה | 150-170% |
| שנה | מיליון ₪ |
|---|---|
| FY2020 | 234 |
| FY2023 | 433 |
| FY2024 | 525 |
| FY2025 | 610 |
| FY2026 — לפי הנהלת החברה | 700-800 |
| מגזר | רווח מקיף (מיליון ₪) | שינוי YoY |
|---|---|---|
| ביטוח (חיים, כללי, בריאות) | 1,755 | +6% |
| ניהול נכסים | 887 | +42% |
| סוכנויות | 452 | — |
| אשראי חוץ-בנקאי (גמא) | 155 | +118% |
| סה"כ מגזרים | 3,186 | — |
מקור: מצגת משקיעים שנתית 2025 (P1731068-00), עמודי פילוח עסקי
ענף: ביטוח ופיננסים — ישראל. שוק מרוכז סביב חמש קבוצות דומיננטיות ששולטות בנתח מוחלט של הפרמיות, ה-AUM ונכסי הפנסיה: הפניקס, מגדל, כלל ביטוח, הראל, ומנורה מבטחים.
הרגולטור: רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון — קובעת דרישות הון, יחסי Solvency II, מגבלות על מוצרים, ומבני עמלות.
מיצוב הפניקס בשוק:
| חברה | AUM סוף 2025 (אומדן) | מיקום |
|---|---|---|
| הפניקס | 610 מיליארד ₪ | #1 |
| מגדל | 583 מיליארד ₪ | #2 |
| כלל ביטוח | ~450 מיליארד ₪ | #3 |
| הראל | ~400 מיליארד ₪ | #4 |
| מנורה מבטחים | ~350 מיליארד ₪ | #5 |
מקורות: מצגות משקיעים של החברות, maya.tase.co.il
מגמות מאקרו (ענפיות):
חסמי כניסה: דרישות הון רגולטוריות גבוהות (Solvency II), רישיון ביטוח, מערכות מידע מורכבות, מותג ואמון לקוחות ורשת הפצה רחבה של אלפי סוכנים. לא נכנסה קבוצת ביטוח חדשה משמעותית לשוק הישראלי מזה עשורים.
מחזוריות: ענף חצי-ציקלי. הפעילות הביטוחית (פרמיות, תביעות) יציבה יחסית; הכנסות ההשקעה תנודתיות מאוד — שוק עולה מנפח את הרווח, שוק יורד מצמצם אותו. הכנסות מדמי ניהול על AUM הן המרכיב היציב ביותר — וזה בדיוק המנוע שהפניקס מחזקת.
א. ניהול נכסים — המנוע המרכזי. רווח מקיף מהמגזר זינק ב-42% YoY ב-2025 (מ-625 ל-887 מיליון ₪ לפי המצגת). AUM צמח מ-525 ל-610 מיליארד ₪ — קפיצה של כ-16% בשנה אחת. לפי ההנהלה, מטרה ל-2028 היא AUM של 1,300-1,500 מיליארד ₪ — הכפלה אפשרית.
ב. ביטוח בריאות ובריאות-חיים. מגזר הביטוח הוסיף 6% YoY (מ-1,666 ל-1,755 מיליון ₪). היצירה החדשה של CSM בתחום (1,310 מיליון ₪, +51%) מצביעה על צמיחה חזקה של פעילות חדשה המגובה במרווחי רווח עתידיים.
ג. אשראי חוץ-בנקאי (גמא). הרווח המקיף מגמא קפץ מ-71 ל-155 מיליון ₪ (+118%) ב-2025. תיק האשראי — 12.5 מיליארד ₪, ROE 19.3%, LTV ממוצע 40%, NPL נמוך של 1.9%, 44 אלף לקוחות. זו תת-חברה ייחודית: אף קבוצת ביטוח ישראלית אחרת אינה מפעילה חברת אשראי חוץ-בנקאי בסדר גודל דומה.
ד. דמי ניהול כהכנסה חוזרת. הכנסות Fee-Generating גדלו מ-234 מיליון (2020) ל-610 מיליון (2025) — כ-2.6× בחמש שנים. לפי ההנהלה, יעד FY2026 הוא 700-800 מיליון ₪.
מקור: מצגת משקיעים שנתית 2025 (P1731068-00)
(א) גודל וסקייל — #1 ב-AUM בישראל. מוביל בענף עם 610 מיליארד ₪, מה שיוצר יתרון עלות-פר-נכס-מנוהל ומשמעות מסחרית מול בנקים ויועצים.
(ב) מנוע דואלי — ביטוח + ניהול נכסים. שני מגזרים שלא מחזקים רק זה את זה מבחינת הפצה אלא גם משלימים סיכון: ביטוח נותן מרווחים יציבים דרך CSM, ניהול נכסים נותן upside מצמיחת AUM. מגדל פועלת במודל דומה, אך הפניקס הקדימה אותה בנתח ה-AUM.
(ג) גמא — נכס אסטרטגי ייחודי. חברת אשראי חוץ-בנקאי בדירוג ilAAA עם 12.5 מיליארד ₪, LTV 40%, ROE 19.3%. הפניקס היא קבוצת הביטוח היחידה בישראל עם וורטיקל אשראי מסחרי משמעותי.
(ד) בעלות של פרייבט-אקוויטי אמריקאית. Centerbridge ו-Gallatin Point מביאות הון, קשרי עולם ומשמעת תפעולית שחברה ציבורית עם בעלות מפוזרת פחות מקבלת. זו גם מקור סיכון (ראה סעיף 9 — PE Exit Risk).
(ה) דירוג אשראי גבוה: חברת הבת הפניקס ביטוח מקבלת ilAAA/Aaa.il מ-Maalot/Midroog. בינלאומית: A-/A3. דירוג ברמה שמוזיל מימון ושמאפשר גמישות הון.
ההבדל בין ניתוח שטח לחשיבה מקצועית נמצא לרוב במשתנים שאינם גלויים במבט ראשון. The difference between surface-level analysis and professional thinking often lies in the variables that are not immediately visible.
| סיכון | הקשר ספציפי להפניקס |
|---|---|
| סיכון שוק הון | חלק מהותי מהרווח מתיק השקעות ודמי ניהול משתנים. שוק דובי = פגיעה ברווח וב-AUM במקביל. רגישות גבוהה במיוחד עקב תמהיל AUM-driven |
| סיכון אקטוארי בביטוח חיים | ארוך-טווח; שינויים בתוחלת חיים, בריבית ארוכה או בהנחות עלויות משפיעים על CSM ועל הרווחיות העתידית |
| סיכון ריבית | חלק מהותי מהתיק באג"ח ממשלתי וקונצרני — שינויי ריבית משפיעים ישירות. גם על Solvency II בגלל חישובי discount |
| סיכון רגולטורי | רשות שוק ההון יכולה לשנות דרישות הון, מגבלות על דמי ניהול (בפרט על פנסיה וגמל), ומבני מוצר |
| סיכון תחרותי | 5 קבוצות דומיננטיות — לחץ מתמיד על דמי ניהול ועמלות |
| PE Exit Risk | Centerbridge/Gallatin עשויות לצאת מהחזקה באופק של שנים. ייתכן אירוע נזילות, שינוי ממשל תאגידי, או העברת אחזקות שעלולה להשפיע על מסחר בנייר |
| סיכון אשראי בגמא | תיק 12.5 מיליארד ₪; ROE גבוה מעיד גם על פרמיית סיכון. הידרדרות כלכלית עלולה להעלות NPL מעל 1.9% הנוכחי |
| סיכון IFRS-17 | תקן חשבונאי חדש ומורכב — שקיפות השוואה לשנים קודמות מוגבלת; שינויי הנחות עשויים לגרום לרעידות ברווח מקיף |
| סיכון קטסטרופי | אירועים קטסטרופליים (אסון טבע, מלחמה, סייבר) עלולים לייצר הפסדים גדולים בתביעות ביטוח כללי |
| סיכון ריכוז בעלות | בעלת שליטה מחזיקה 31.22% — קבלת החלטות מהותיות תלויה במידה רבה בבעלת השליטה |
מקור: דוחות תקופתיים של הפניקס, תשקיף מדף P1582330-00
המסגרת למטה מתארת אילו תנאים צריכים להתקיים בכל תרחיש — לא תחזית מחיר. התנאים הם מה שמשקיע מקצועי עוקב אחריו לאורך זמן, ומה שמאפשר לעדכן את ההנחות כשהמציאות משתנה.
Scenarios are descriptive, not predictive. They outline possible conditions, not expected outcomes. אין בתרחישים הללו הערכת סבירות, אין כיוון מועדף, ואין ציפייה לגבי איזה מהם יתממש.
בניתוח חברה מקצועית, השאלה אינה "האם זה טוב", אלא "באילו זוויות ראייה חייבים לבחון את החברה כדי לא לפספס את העיקר". כל ניתוח ב-Bakshi Finance עובר דרך שש זוויות. הטקסט למטה — אינו הערכה. הוא המיפוי של השאלות שהניתוח הזה אמור לענות עליהן. התשובות הספציפיות לחברה מופיעות בסעיף "How to Think About This Company" למעלה.
מה שהעדשה אינה: אין כאן דירוג, אין ציון, אין השוואה בין חברה זו לחברה אחרת, ואין העדפה. אותן שש שאלות נשאלות על כל חברה באתר — השונות היא בתשובות, לא בכלי.
This framework is intended to structure analysis, not to produce an investment conclusion.
1. הזהות העסקית. הפניקס אחזקות (נוסדה 1949) היא אחת מקבוצות הביטוח והפיננסים הגדולות בישראל, פועלת בארבעה מגזרים: ביטוח (חיים, כללי, בריאות), ניהול נכסים, סוכנויות הפצה, ואשראי חוץ-בנקאי דרך גמא. AUM 31.12.2025: 610 מיליארד ₪ (מיקום #1 בענף, +16% Y/Y); AUM + רזרבות ביטוחיות: 895 מיליארד ₪. הון הקבוצה: 12,584 מ' ₪, כ-3,500 עובדים [מצגת משקיעים 2025 — Maya P1731068].
2. עמוד התווך של התזה. רווח מקיף FY2025: 2,650 מ' ₪ תחת IFRS-17 (לעומת 2,296 ב-2024 restated — +15% צמיחה כלכלית). ROE כולל: 22.6% (26.6% מנורמל). ארבעה חמישיות מהרווח (~1,900 מ' ₪) מגיעים מחוץ לפעילות הביטוח הקלאסית: ניהול נכסים 887 (+42% Y/Y), סוכנויות 452, גמא 155 (+118% Y/Y). מבנה של קונגלומרט פיננסי, לא חברת ביטוח טהורה.
3. המפגש הקריטי הנוכחי. בעלת השליטה Belenus Lux (Centerbridge 70% + Gallatin Point 30%) מחזיקה 31.22% — הקבוצה היחידה מבין החמש בבעלות פרייבט-אקוויטי אמריקאית דומיננטית. אישי מפתח: Matthew Botein ו-Lee Sachs. Solvency II 09/2025: 179% עם הוראות מעבר, 123% בלעדיהן (ההון הבסיסי מתחזק: 111% ב-2022 → 123% ב-2025). יעד Payout Ratio: עליה מ-45% ל-55% ל-2026 — סיגנל לשחרור הון מוגבר לבעלי המניות.
4. מה שחשוב למעקב. שלושה משתנים יכריעו את ה-12–24 חודשים הבאים: (א) קצב יצירת CSM חדש — FY25 872 מ' ₪ — הוא המנוע של רווחיות עתידית; (ב) גמא — שמירה על NPL מתחת ל-2.5% ועל ROE 19%+; (ג) אופק Exit של Centerbridge/Gallatin — אירוע יציאה הוא חלק מהמודל של PE, ויכול להשפיע על נזילות במניה ועל ממשל תאגידי. בנוסף: יעדי 2028 של ההנהלה (רווח 3,300–3,500 מ' ₪, ROE 25%+, AUM 1,300–1,500 מיליארד) הם guidance של ההנהלה ולא תחזית של בקשי פיננסים — מסגרת למעקב, לא תוצאה מובטחת.
סיכום זה אינו המלצה. הוא רשימה עובדתית של מה שהניתוח זיהה. ההחלטה — של הלקוח.
| # | מקור | תאריך | סוג |
|---|---|---|---|
| 1 | הפניקס — מצגת משקיעים שנתית 2025 (P1731068-00) | מרץ 2026 | רשמי — מאיה |
| 2 | הפניקס — תשקיף מדף (P1582330-00) | שוטף | רשמי — מאיה |
| 3 | הפניקס — דוח תקופתי/תיאור חברה (P1731064-00) | 2025 | רשמי — מאיה |
| 4 | הפניקס — דוח שנתי 2024/2025 (P1736331-00) | 2025-2026 | רשמי — מאיה |
| 5 | maya.tase.co.il — נייר 767012 | אפריל 2026 | רשמי — בורסה |
| 6 | רשות שוק ההון — דוחות Solvency II | שנתי | רשמי — רגולטור |
| 7 | Maalot (S&P) / Midroog (Moody's) — דירוגי אשראי | שוטף | רשמי — דירוג |
נתונים חסרים / דורשים השלמה:
גילוי נאות (מסכם): המידע המוצג במסמך זה הוא לצרכי מידע ולימוד בלבד. אין לראות בו ייעוץ השקעות, שיווק השקעות, או תחליף לייעוץ המותאם אישית ללקוח. המשרד פועל במתכונת Family Office למשקיעים כשירים בלבד. מייסד המשרד הוא בעל רישיון ייעוץ השקעות לשעבר (2008–2023); כיום אין למשרד רישיון ייעוץ / שיווק / ניהול תיקים. אין באמור משום המלצה לקנייה, מכירה או החזקה. ביצועי עבר אינם מעידים על ביצועים עתידיים. האתר לא משתתף בהחלטת ההשקעה. ההחלטה — של הלקוח.
This framework is intended to structure analysis, not to produce an investment conclusion.
בקשי פיננסים פועלת במתכונת Family Office ללקוחות כשירים בלבד. מר ירון בקשי היה בעל רישיון ייעוץ השקעות מוסמך בשנים 2008–2023. נכון ליום פרסום מסמך זה, החברה אינה מחזיקה ברישיון ייעוץ השקעות, שיווק השקעות או ניהול תיקי השקעות.
המסמך נועד למטרות מחקר ולימוד מקצועי בלבד. אין באמור משום המלצה לקנייה, מכירה, החזקה או ביצוע פעולה כלשהי בניירות ערך. אין באמור תחליף לייעוץ המתחשב בנתוניו ובצרכיו של כל אדם. כל החלטה — על אחריות המשקיע בלבד.
הנתונים נשלפו ממקורות רשמיים. עדכוני דיווחים עשויים לשנות את התמונה. ביצועי עבר אינם מעידים על ביצועים עתידיים. האתר לא משתתף בהחלטת ההשקעה. ההחלטה — של הלקוח.
הסקירה האנליטית המלאה של הפניקס אחזקות (PHOE1) זמינה ללקוחות פרימיום של בקשי פיננסים.
הסקירה כוללת ניתוח של 11 סעיפים, פסקאות "How to Think About This Company", מסגרת תרחישים מובנית, ו-Analytical Lens של 6 ממדים.