הכנסות 2025
$1.57B
+9.0% YoY
רווח נקי 2025
$220.5M
+6.1% | EPS $1.94
שולי תפעול 2025
~14.1%
2024: 14.5%
מזומן + פיקדונות
$1.15B
Net Cash ~$1.0B
FCF 2025
($48.9M)
Capex כבד ($444M)
Debt/Equity
4.6%
כמעט ללא מינוף
שווי שוק
$23.79B
StockAnalysis · 27/04/2026
מכפיל רווח (P/E)
108.77
TTM · StockAnalysis
EV/EBITDA
45.04
TTM · StockAnalysis
חוב נטו
($990M)
Net Cash · StockAnalysis 27/04/2026
שולי גולמי
23.2%
FY25 · הודעת רווחים 11/02/2026
1 Company Profile — פרופיל החברה
טאואר סמיקונדקטור (Tower Semiconductor) היא יצרנית שבבים ישראלית המתמחה בייצור עבור צד שלישי (Pure-Play Foundry) בתחום המוליכים למחצה האנלוגיים והמיוחדים (High Value Analog Specialty). החברה נסחרת ב-NASDAQ ובבורסת תל אביב ונכללת במדד ת"א 35. טאואר נחשבת לאחת מ"ארבעת הגדולים" של תעשיית הסמיקונדקטור הישראלית — לצד נובה (NVMI), Camtek, ו-Audiocodes — והיא היצרנית הישראלית הגדולה ביותר במונחי הכנסות בענף ה-foundry. המטה ממוקם במגדל העמק. שלא כמו TSMC שמתמקד ב-leading edge דיגיטלי, טאואר מתמחה בצמתים בוגרים (130nm-65nm-45nm) עם פלטפורמות טכנולוגיות ייחודיות: SiPho (Silicon Photonics — קריטי ל-AI Data Centers), SiGe/BiCMOS, Mixed Signal CMOS, RF CMOS, CMOS Image Sensor, ו-BCD Power Management. מערך הייצור הגלובלי כולל 4 מדינות: ישראל (fab 200mm במגדל העמק), ארה"ב (2 fabs ב-San Antonio + Newport Beach), יפן (TPSCo בבעלות 51%), ואיטליה (fab 300mm בשיתוף ST Microelectronics באגרטה). למעלה מ-6,000 עובדים. דיווח ב-USD.
| שוק יעד | תפקיד אסטרטגי |
| Automotive (EV + ADAS) | תוספת חיישנים, Power Management, תקשורת |
| Data Centers / AI | SiPho ו-SiGe לתקשורת אופטית |
| Industrial / IoT | חיישנים, BCD, Mixed Signal |
| Mobile / Infrastructure | RF, תקשורת אלחוטית |
| Aerospace & Defense | שבבים מיוחדים (Rad Hard, SiGe לרדאר) |
| Medical | חיישנים רפואיים, מכשור נייד |
מקור: SEC EDGAR — 20-F FY2025
2 Key Financial Observations — תצפיות פיננסיות
סיכום זה אינו המלצה. הוא רשימה עובדתית של מדדים פיננסיים מרכזיים.
ביצועים — 3 שנים ($M)
| שנה | הכנסות | רווח נקי | EPS | שולי תפעול |
| 2023* | ~1,423 | 518.5 | $4.66 | — |
| 2024 | 1,436 | 207.9 | $1.85 | 14.5% |
| 2025 | 1,566 | 220.5 | $1.94 | 14.1% |
תזרים ומאזן ($M)
| מדד | 2024 | 2025 |
| OCF | 448.7 | 395.5 |
| Capex | (436.2) | (444.4) |
| FCF | 12.5 | (48.9) |
| מזומן+פיקדונות | — | 1,151.9 |
| סה"כ נכסים | 3,080.5 | 3,322.3 |
| הון עצמי | 2,653.3 | 2,919.3 |
| חוב לטווח ארוך | 132.4 | 133.4 |
נתונים חסרים: Backlog, חלוקת הכנסות לפי לקוח/פלטפורמה, נורמליזציה ל-2021-2022. *2023 כולל $353M דמי ביטול חוזה אינטל (חד-פעמי).
3 Industry & Competitive Context — סביבה תחרותית
Analog/Specialty Foundry — פלח שונה מ-Foundry דיגיטלי טהור (TSMC). דגש על טכנולוגיה ייחודית, צמתים בוגרים (130nm+), וערך טכנולוגי. מחזוריות מתונה מ-Leading Edge. מגמות תומכות: אלקטריפיקציה ברכב + ADAS, AI/Data Centers (SiPho), IoT, עידוד ממשלתי (CHIPS Act), עלייה בתקציבי ביטחון.
| מתחרה | מדינה | הבדל מטאואר |
| TSMC | טייוואן | Foundry הגדול בעולם — טאואר אינה מתחרה ב-leading edge |
| GlobalFoundries (GFS) | ארה"ב | Foundry ללא leading edge — מתחרה ישיר חלקי |
| UMC | טייוואן | Foundry בוגר 28nm+ — מתחרה ישיר |
| SMIC | סין | Mature nodes — מתחרה גובר עם הגבלות ייצוא |
| X-FAB | גרמניה | Foundry אנלוגי ייעודי — המתחרה הכי דומה |
| Vanguard (VIS) | טייוואן | Foundry 200mm (בת של TSMC) |
4 Risk Factors — גורמי סיכון
| סיכון | הקשר |
| ביטול חוזה אינטל (Capacity Corridor) | אינטל הודיעה שלא תבצע הסכם הקיבולת בניו מקסיקו — איטליה מספקת אלטרנטיבה חלקית |
| FCF שלילי 2025 | ($48.9M) — תוצאה של Capex כבד; אם מחזור ההשקעות לא יתמתן, יילחץ על נזילות |
| תלות בשיעור מס נמוך | שיעור מס אפקטיבי 9% תלוי בהמשך הטבות מפעל מועדף — שינוי מדיניות בישראל ישפיע מהותית |
| Capex Intensity | 28-31% מההכנסות — מחזור Capex כבד מתמשך מגביל יכולת חלוקת ערך לבעלי מניות |
| תחרות מ-X-FAB ו-Vanguard | בנישת ה-analog/specialty, מתחרים ספציפיים יכולים לקחת נתח שוק |
| TPSCo יפן — NCI שלילי | חברת בת (51%) צוברת הפסדים — נקודה לעקוב |
| מגבלות ייצוא לסין | יכולות לצמצם שוק יעד פוטנציאלי |
| חשיפה לשערי חליפין | מבנה עלויות ישראלי + יפני, הכנסות בדולר |
5 Analytical Lens — השאלות שאנחנו שואלים
בניתוח חברה מקצועית, השאלה אינה "האם זה טוב", אלא "באילו זוויות ראייה חייבים לבחון את החברה כדי לא לפספס את העיקר". ב-Bakshi Finance, כל ניתוח עובר דרך שש זוויות.
This framework is intended to structure analysis, not to produce an investment conclusion.
Growth — צמיחה
הכנסות צמחו 9% ב-2025. כמה מהצמיחה היא תוצאה של התאוששות ענפית כללית לעומת מנועי צמיחה ספציפיים של טאואר (SiPho, automotive)? מה ההשפעה של ביטול אינטל על תחזית 2026-2027? איך הרחבת איטליה תתורגם לקפיצה במכירות?
Profitability — רווחיות
שולי תפעול 14% — נמוכים יחסית ל-foundries מובילים (TSMC ~40%). מה התקרה הסבירה של שולי טאואר במודל specialty foundry? כמה ה-FCF השלילי תוצאת Capex זמני לעומת בעיה מבנית?
Leverage — מינוף
Debt/Equity 4.6% — כמעט ללא מינוף, $1B מזומן עודף. למה החברה לא משתמשת במזומן ל-buyback או דיבידנד? האם זה רכישות עתידיות? Capex עוד יותר כבד? מה ההשלכות של מזומן יושב על ROE?
Competitive Position — עמדה תחרותית
טאואר מובילה ב-SiPho — תחום קריטי ל-AI. עד כמה מהותי היתרון? איך SMIC הסיני (עם תמיכה ממשלתית) משפיע? מה היתרון הגיאופוליטי של 4 fabs במדינות שונות (Geo Diversification)?
Management Quality — איכות ניהול
ההנהלה ניהלה את כישלון רכישת אינטל (2023) בצורה מסודרת + השלימה הסמכה ב-300mm. עד כמה ההחלטה לחדש Capex כבד עכשיו (במחיר FCF שלילי) נכונה? מה האסטרטגיה לאחר השלמת מחזור ההשקעות?
Business Complexity / Risk — מורכבות וסיכון
טאואר פועלת ב-4 מדינות, 8 פלטפורמות טכנולוגיות, ועשרות לקוחות. איך משקיע אמור להעריך חברה שהביצועים שלה תלויים גם במחזור הסמיקונדקטור הגלובלי וגם בביצועי ה-fabs האישיים? מה האות ההקדמי לשינוי במחזור?
6 Scenario Framework — מסגרת תרחישים
Scenarios are descriptive, not predictive. They outline possible conditions, not expected outcomes.
אין בתרחישים הללו הערכת סבירות, אין כיוון מועדף, ואין ציפייה לגבי איזה מהם יתממש.
תרחיש חיובי — אם התנאים הבאים מתקיימים:
מחזור ההשקעות מתמתן (Capex יורד מ-$440M ל-$300M בתוך 2-3 שנים), הרחבת fab איטליה מתבצעת בלוח זמנים והופכת לתורמת רווח, ביקוש ל-SiPho ממשיך לגדול עם AI, שוק הרכב ממשיך לדרוש יותר חיישנים, ושיעור המס בישראל נשמר נמוך. בתנאים כאלה, FCF חוזר לחיובי משמעותי ($100-150M+), הכנסות צומחות 8-12% שנתי, שולי תפעול עולים לכיוון 16-18%.
תרחיש בסיס — אם המגמות הנוכחיות נמשכות:
הכנסות צומחות בקצב 5-8% שנתי, Capex נשאר ברמה גבוהה (>$400M), FCF סביב 0 או חיובי קל. שולי תפעול יציבים סביב 14-15%. בעיית ביטול אינטל נפתרת באמצעות לקוחות חלופיים אך מקצרת את העלייה בקיבולת הצפויה.
תרחיש שלילי — אם הסיכונים הבאים מתממשים:
ירידה במחזור הסמיקונדקטור הגלובלי, ביקוש ל-AI מתמתן ופוגע ב-SiPho, ביטול אינטל מותיר חוסר ניצול קיבולת באיטליה, מס אפקטיבי עולה ל-15-20%, או FCF נשאר שלילי ומחייב גיוס חוב. בתנאים כאלה, רווח נקי נשחק והון עצמי מאט בצמיחה.
התרחישים מתארים תנאים, לא תחזיות. אין במסגרת זו כיוון מועדף או הערכת סבירות.
7 How to Think About This Company — איך לחשוב על החברה הזו
טאואר אינה "מניית סמיקונדקטור" סטנדרטית — היא Foundry במקום בו האינטליגנציה הטכנולוגית חשובה יותר מהקנה-המידה. בעוד TSMC מתחרה על המספרים הקטנים ביותר (3nm, 2nm) ועל קנה-מידה ענק, טאואר מתחרה על תחומים שדורשים יחידה ייחודית — SiPho לתקשורת אופטית, SiGe לרדאר, BCD לניהול הספק. ההבדל הזה הוא מהותי: אסור להשוות את שולי הרווח של טאואר (~14%) ל-TSMC (~40%) — אלה דגמים עסקיים שונים. השאלה האמיתית של ניתוח טאואר אינה "האם המודל רווחי" (הוא רווחי), אלא "האם טאואר תוכל לתפוס נתח שוק גדל ב-AI/Data Centers דרך SiPho, או תיכבש על ידי ספקים גדולים יותר".
המשתנים הקריטיים לעקוב אחריהם הם שלושה. ראשית, תוצאות הרחבת איטליה (300mm). ההשקעה הזו גדולה ביחס לחברה, וביטול אינטל הותיר חלל בקיבולת. השאלה היא איך מתממש המעבר ל-300mm באיטליה ומי הלקוחות שיתפסו את הקיבולת. שנית, קצב הצמיחה ב-SiPho. טאואר היא אחת הספקיות המובילות בעולם, וביקוש ל-AI infrastructure גדל במהירות. אם הצמיחה שלה תעקוב אחר השוק (15-25% שנתי), זה ישנה את פרופיל הרווחיות. שלישית, מסלול ה-FCF. FCF שלילי ב-2025 ($-49M) הוא תוצאה של Capex כבד, לא של עסק רע. השאלה היא מתי מחזור ה-Capex מתמתן: אם ב-2027-2028, FCF יחזור לחיובי משמעותי; אם הוא נמשך עד 2029-2030, היכולת לחלק ערך נדחית.
איפה הניתוח עלול לטעות. טעות ראשונה — להשוות את EPS של 2023 ($4.66) ל-EPS של 2025 ($1.94) ולהסיק "ירידה דרמטית". בפועל, 2023 כללה $353M דמי ביטול אינטל — הכנסה חד-פעמית שלא חוזרת. ה-EPS המנורמל של 2023 היה דומה ל-2025. טעות שנייה — להעריך את המאזן רק לפי המזומן ($1.15B). חלק גדול מהמזומן מיועד למימון ה-Capex העתידי; הוא לא "מזומן עודף" שניתן לחלק. טעות שלישית — להניח ששיעור המס של 9% ימשיך. הוא תלוי בהטבות מפעל מועדף בישראל; שינוי מדיניות מס יכול להעלות את שיעור המס ל-15-23% ולהוריד את ה-EPS ב-7-15%.
מה שמבחין ניתוח מקצועי של טאואר מכותרות. כותרות על טאואר מדברות על "ביטול אינטל" או על "חברה ישראלית בנאסד"ק". ניתוח מקצועי מדבר על שלושה דברים: (א) מה היחס בין הקיבולת המנוצלת לקיבולת המותקנת — וכמה זמן ייקח להגיע לניצול גבוה; (ב) מה ההבדל בין הכנסות ממוצרים מתוחכמים (SiPho, SiGe) לבין הכנסות commodity-like — וזה ההבדל בין שולי 30% לשולי 5%; (ג) מה המסלול לחזרה ל-FCF חיובי. זה לא מה שקונים או מוכרים — זה מה ששואלים לפני שמחליטים.
ההבדל בין ניתוח שטח לחשיבה מקצועית נמצא לרוב במשתנים שאינם גלויים במבט ראשון.
The difference between surface-level analysis and professional thinking often lies in the variables that are not immediately visible.
8 Sources & Data — מקורות ונתונים
| # | מקור | תאריך | סוג |
| 1 | SEC EDGAR — 20-F FY2025 (TSEM) | מרץ 2026 | רשמי — SEC |
| 2 | SEC EDGAR — 20-F FY2024, FY2023 | מרץ 2024-2025 | רשמי — SEC |
| 3 | towersemi.com — IR | רבעוני | רשמי — אתר החברה |
| 4 | maya.tase.co.il — TSEM | אפריל 2026 | רשמי — בורסה |
| 5 | NASDAQ.com — TSEM quote | אפריל 2026 | רשמי — בורסה |
חסר: Backlog, חלוקת הכנסות לפי לקוח/פלטפורמה, נורמליזציה ל-2021-2022. *2023 כולל $353M דמי ביטול חוזה אינטל (חד-פעמי).