מ. יוחננוף ובניו

·

בקשי פיננסים — Family Office | Research Depth: Standard

YHNF
Compliance · ת"א 125
1

Company Profile — פרופיל החברה

מ. יוחננוף ובניו (להלן: "יוחננוף") היא רשת קמעונאות מזון בישראל, נכון לדוח 2025 בעלת נתח שוק כ-8.1% (לעומת 7.9% ב-2024) על פי הערכת החברה המבוססת על נתוני סטורנקסט [Maya P1732159, סעיף 12.1]. ברשת מתחרות עיקריות: שופרסל, רמי לוי, אושר עד, קרפור, חצי חינם, ויקטורי, מחסני השוק. החברה נסחרת ב-TASE תחת הטיקר YHNF ונמצאת במדד תל אביב 90 [Maya P1732159, עמ׳ פרופיל].

החברה הוקמה ב-1957 על ידי משפחת יוחננוף ונותרה בשליטה משפחתית מלאה עד היום. בעלי השליטה: מרדכי יוחננוף (יו"ר דירקטוריון, ~25.75% מההון), ושלושה מילדיו — איתן יוחננוף (מנכ"ל, ~16.06%), שרית יוחננוף (סמנכ"ל התייעלות ושיפור תהליכים, ~13.00%), וחלי יוחננוף (אינה מועסקת בחברה) [Maya P1732159, סעיף 5.1 + סעיף 7]. סך החזקת שלושת בעלי השליטה שדווחו בנספח התגמולים — מינימום 54.81% (לא כולל חלי שאין לגביה פירוט בנפרד באותו נספח).

הון המניות: 14,487,860 מניות רגילות ללא ערך נקוב, מתוך הון רשום של מיליארד מניות [Maya P1732159, ביאור 18א]. ב-25.12.2024 בוצעה עסקה מחוץ לבורסה — מרדכי יוחננוף מכר 2,518,148 מניות תמורת 11.1 מ׳ ש"ח (226.005 ש"ח למניה) [Maya P1732159, סעיף 3].

יוחננוף ממצבת עצמה כ-"סופרשוק לכולם" — דגש על חוויית קנייה, שטחי מכירה נרחבים, חניונים גדולים, ומגוון רחב במחלקות הטריות (מאפייה במקום, מעדניה וקצביה עם קיצוב/אריזה במקום, פירות וירקות, בשר ודגים טריים) [Maya P1732159, סעיף 8.2]. המודל אינו דיסקאונט — ולכן יוחננוף אינה מתחרה ראש בראש עם רמי לוי בקטגוריות המחיר הנמוכות, אלא מבדלת עצמה בחוויית הסניף, מגוון, ושטחי שירות נרחבים יחסית.

נכון למועד הדוח החברה מפעילה 46 חנויות מכר עם שטח מכירה נטו של ~98 אלף מ"ר (שטח ברוטו ~193 אלף מ"ר) [Maya P1732159, סעיף 7.1]. סמוך לפרסום הדוח החלה החברה למתג חלק מהחנויות תחת שני פורמטים חדשים: 'יוחננוף City' (14 חנויות במרכזי ערים), ו-'יוחננוף Metro' (חנות אחת — שכונתית קטנה) [Maya P1732159, סעיף 1.5].

החברה הונפקה לציבור בשנת 2020. ב-1.4.2021 רכשה את פעילות 'זול סטוק' (י. טליה יבוא ושיווק בע"מ) — מגזר Non-Food שכלל מוצרי בית, חשמל ועוד. ב-25.11.2025 מכרה החברה את כלל החזקותיה בזול סטוק — יציאה ממגזר ה-Non-Food הנפרד והתמקדות בקמעונאות מזון בלבד [Maya P1732159, סעיף 1.2 + 5(ב)].

2

Key Financial Observations — תצפיות פיננסיות

הכנסות שנתיות
FY2022–FY2025 | ₪ מיליון (מאוחד)
רווח נקי
FY2022–FY2025 | ₪ מיליון
שולי רווח
גולמי | תפעולי | נקי | FY2023–FY2025
Same-Store Sales
FY2022–FY2025 | ₪ מיליון

הכנסות יוחננוף נמצאות במגמת צמיחה דו-ספרתית מאז 2022. הכנסות FY2025 הסתכמו ב-~5,250 מיליון ש"ח (כולל הסדרי קונסיגנציה וזול סטוק) או 4,917 מ׳ ש"ח במונחי דוחות מאוחדים — גידול של 6.9% לעומת FY2024 [Maya P1732159, נתוני רווח והפסד].

טבלת ביצועים — נתוני דוחות כספיים מאוחדים (מיליוני ש"ח):

שנה הכנסות (מאוחד) רווח גולמי % EBITDA רווח נקי EPS (ש"ח)
FY2021 לא בפדפים שהתקבלו לא בפדפים לא בפדפים לא בפדפים לא בפדפים
FY2022 3,724.6 (רטיל בלבד) / 3,969.6 (מאוחד) לא נחשף נפרדות 432.7 128.4 9.62
FY2023 4,089.9 (רטיל בלבד) / 4,367.9 (מאוחד) 22.0% 463.6 140.8 9.62
FY2024 4,603.5 (רטיל) / 4,910.5 (מאוחד) 22.2% 571.5 220.8 14.52
FY2025 4,917.6 (רטיל) / 5,249.6 (מאוחד) 21.5% 551.1 189.3 12.79

מקור: Maya P1732159 (דוחות מאוחדים על רווח והפסד) + Maya P1582322 (דוח שנתי 2023, ל-FY2022/FY2023). רווח גולמי ב-FY2025 נשחק ב-70 נ"ב (מ-22.2% ל-21.5%) — בעיקר בשל הוזלה רוחבית של מחירים והעמקה של מבצעים כמענה ליוקר המחיה ולהגדלת נתח השוק [Maya P1732159, סעיף 5 הסברי דירקטוריון]. הרווח הנקי ב-FY2025 ירד ב-14.3% מול FY2024 — שילוב של שחיקת רווח גולמי, גידול בהוצאות תפעול (חנויות חדשות, פחת והפחתות) ועליית הוצאות מימון.

Same-Store-Sales (חנויות זהות, מגזר קמעונאות מזון): FY2022 — 4,131 מ׳; FY2023 — 4,483 מ׳; FY2024 — 4,646 מ׳; FY2025 — 4,763 מ׳ — גידול עקבי שנתי [Maya P1732159, גרף עמ׳ 4]. גידול במכירות זהות 2025 לעומת 2024 כ-2.5%.

מכירות למ"ר (אלפי ש"ח): FY2023 — 49.6; FY2024 — 53.8; FY2025 — 54.6 [Maya P1732159, נתוני "צמיחת החברה"].

3

Industry & Competitive Context — סביבה תחרותית

סך מאזן 31.12.2025: 4,240 מ' ש"ח (לעומת 4,185 מ' ב-31.12.2024) [Maya P1732159, דוח על המצב הכספי].

מבנה הנכסים והתחייבויות (31.12.2025, מאוחד, מ' ש"ח):

  • מזומנים ושווי מזומנים: 378.97 מ' ש"ח (לעומת 346.18 מ' ב-2024)
  • מלאי: 424.84 מ' ש"ח (לעומת 399.73 מ' ב-2024)
  • רכוש קבוע: 1,547.23 מ' ש"ח
  • נכסי זכות שימוש (IFRS 16): 1,409.89 מ' ש"ח
  • נדל"ן להשקעה ובהקמה: 203.56 מ' ש"ח

חוב פיננסי (31.12.2025): - הלוואות מתאגידים בנקאיים — קצר טווח: 19.3 מ' ש"ח; ארוך טווח: 100.6 מ' ש"ח. סך הלוואות בנקאיות: ~120 מ' ש"ח. - אגרות חוב — קצר טווח: 23.2 מ' ש"ח; ארוך טווח: 121.4 מ' ש"ח. סך אג"ח: ~145 מ' ש"ח. - סך חוב פיננסי (לא כולל IFRS 16): כ-264 מ' ש"ח, מול מזומנים של 379 מ' ש"ח → יתרת מזומנים נטו חיובית של ~115 מ' ש"ח.

התחייבויות חכירה לפי IFRS 16 (31.12.2025): - חלק שוטף: 92.9 מ' ש"ח - חלק לא שוטף: 1,739.5 מ' ש"ח - סך התחייבויות חכירה במאזן: ~1,832 מ' ש"ח - סך תזרים תשלומי שכירות חוזיים בלתי מהוונים [Maya P1732159, ביאור 4ב]: 2,358.6 מ' ש"ח (2025) לעומת 2,170.4 מ' ש"ח (2024).

הון עצמי (31.12.2025): 1,552.04 מ' ש"ח — מהווה 36.6% מהמאזן (לעומת 35.9% ב-2024) [Maya P1732159, סעיף סך הכל הון]. אמת מידה בנקאית: יחס הון עצמי מוחשי למאזן לא יפחת מ-20% — בפועל 36%. יחס כיסוי חוב (חוב פיננסי / EBITDA) לא יעלה על 3 — בפועל 0.5 [Maya P1732159, סעיף 21.3].

הון חוזר תפעולי שלילי של 162 מ' ש"ח — אופייני לקמעונאיות מזון: ימי אשראי מספקים גבוהים מימי אשראי ללקוחות [Maya P1732159, סעיף 19.2].

FCF ודיבידנד: דיבידנדים ששולמו בפועל 2025: 115.2 מ' ש"ח (לבעלי המניות) + 2.5 מ' ש"ח (לזכויות שאינן מקנות שליטה) [דוח על השינויים בהון]. דיבידנד מצרפי שהוכרז במהלך 2024-2025: 260 מ' ש"ח (4 חלוקות ב-2024 בסך 145 מ' + 4 חלוקות ב-2025 בסך 115 מ') [Maya P1732159, סעיף 4.1]. מדיניות חלוקה: לפחות 30% מהרווח השנתי, ובכפוף לאמות מידה בנקאיות עד 50% (או עד 70% עם תנאי חוסן הוניים מוגברים) [Maya P1732159, סעיף 4.5 + 21.3].

ריבית ממוצעת על הלוואות 2025: ארוך טווח 6.7%, קצר טווח 6.55% (ירידה קלה מ-7.0%/6.65% ב-2024) [Maya P1732159, סעיף 21.2].

4

Growth Drivers — מנועי צמיחה

פילוח הכנסות לפי קבוצת מוצרים — FY2025 (מ' ש"ח, % מסך הכנסות):

קטגוריה FY2025 % FY2024 % FY2023 %
מכולת 1,377.8 28.0% 1,274.9 27.7% 1,128.4 27.2%
בשר ודגים טריים + בשר קפוא 884.8 18.0% 820.6 17.8% 724.4 18.1%
ירקות ופירות 618.6 12.6% 598.8 13.0% 511.1 12.1%
מוצרי חלב 501.7 10.2% 453.7 9.9% 402.7 9.8%
פארם וניקיון 465.1 9.5% 427.7 9.3% 382.7 9.7%

מקור: Maya P1732159, סעיף 9. שיעור רווחיות גולמית בקטגוריות אלה ב-2025 נע בטווח 25.5%-27.0%, למעט בשר/דגים (נמוך) ופירות/ירקות (גבוה).

אונליין: החברה מפעילה מערך מכירות מקוון באמצעות אתר אינטרנט ויישומון "יוחננוף", במודל פיק-אפ — איסוף עצמי מהחנויות (ללא משלוח עד הבית באופן עצמאי) [Maya P1732159, סעיף 1.9]. נתח האונליין מתוך סך ההכנסות לא נחשף בדוח. זוהי חולשת גילוי שמקשה על מעקב כמותי.

מותג פרטי: החברה מציגה מותג פרטי כיעד אסטרטגי וגורם תחרותי מול ספקים. נחשף בדוח 2025 — ירידה בנתח השוק של מותג פרטי ברשתות השיווק לעומת 2024 (לפי נתוני סטורנקסט המוזכרים בדוח החברה) [Maya P1732159, סעיף 7.3]. שיעור המותג הפרטי הספציפי של יוחננוף לא נחשף מספרית בדוח 2025.

פריסה גיאוגרפית: הדוח מציג ארבעה אזורים: חיפה והצפון, מרכז והשרון, ירושלים והסביבה, שפלה ודרום. רשימת 46 הסניפים [Maya P1732159, סעיף 7.1] מצביעה על פריסה ארצית רחבה: תל אביב (4 סניפים), רחובות (2), מודיעין (2), ראשון לציון (3), נתניה (2), חדרה (2), טבריה (2), נתיבות (2), עם נוכחות מתפתחת בדרום (אשדוד, באר שבע, אשקלון, שדרות, מבקיעים, גדרה, אור עקיבא) ובצפון (חיפה, עפולה, קריית שמונה, בית שאן, נווה זמר). בירושלים — סניף יחיד (תלפיות), עם תוספת מעלה אדומים ומישור אדומים. הריכוז ההיסטורי בשרון נשמר אך הולך ומתאזן עם התרחבות הדרום שתואצה ב-2025-2026.

מבנה הנכסים — שכירות מול בעלות: למעט 4 חנויות הפועלות על מקרקעין שבבעלות החברה (לרבות בעלות חלקית) — כל יתר הסניפים בהסכמי שכירות [Maya P1732159, סעיף 14.2]. נכסי בעלות עיקריים: סניף עקרון, סניף ישפרו (מודיעין, באמצעות חברת בת), סניף כרמים (מודיעין), סנטרו רחובות (25%). ב-2025-2026 החברה מאיצה אסטרטגיה של פיתוח נדל"ן עצמי לסניפים עתידיים: עסקת קומבינציה באור יהודה (70 אלף מ"ר), פתח תקווה (17 אלף מ"ר עם JTLV), דימונה, בנימינה, באר שבע. השקעות צפויות 2026 בחנויות חדשות: כ-75 מ' ש"ח [Maya P1732159, סעיף 7.2].

היסטוריית מספר סניפים (סוף שנה): 2018 — 25; 2019 — 26; 2020 — 28; 2021 — 35; 2022 — 38; 2023 — 42; 2024 — 44; 2025 — 46. תכנית עתידית: לפחות 26 סניפים נוספים עד 2030 [Maya P1732159, סעיף 1.5 + 7.2].

5

Competitive Advantage (Moat) — יתרון תחרותי

מקורות החפיר של יוחננוף, כפי שמופיעים בדוח 2025: 1. שיעורי רווחיות מהגבוהים בענף [Maya P1732159, עמ׳ "חוזקות הרשת"]. 2. דגש על חוויית לקוח — שטחי מכירה נרחבים, חניונים גדולים, יחס שטחי שירות/אחסון לשטח מכירה גבוה יחסית. 3. רשת שיווק עם ותק מעל 30 שנה — מותג מבוסס. 4. פלטפורמת ניהול מקצועית ויעילה — תמיכה באסטרטגיית הצמיחה. 5. צמיחה באמצעות הקמת ורכישת סניפים במיקומים מבוקשים. 6. החזקה בקרקעות לפיתוח עתידי — מיקוד אסטרטגי חדש בנדל"ן. 7. מחלקות טריות עם רישיון יצרן ממשרד הבריאות במרבית החנויות (מאפייה, קצביה).

אתגרי חפיר (לפי הדוח): - תחרות אינטנסיבית — בעיקר על מחיר. - קונסולידציה אצל ספקים — מעצימה את כוח המיקוח של ספקים גדולים. - פתיחת סניפים על ידי רשתות מתחרות באזורים סמוכים. - הגבלות רגולטוריות על רכישת פעילויות נוספות או פתיחת סניפים באזורים מסוימים.

6.5 השקעות נלוות (טכנולוגיה ותשתיות)

החברה מחזיקה בהשקעות אסטרטגיות בחברות טכנולוגיה קמעונאית: - A2Z Smart Technologies (NASDAQ:AZ) — עגלות חכמות. השקעה ~10 מ' ש"ח (נטו), שווי בספרים ~17 מ' ש"ח. - אלגוריטייל בע"מ — 22.74% מההון. טכנולוגיית ניהול מלאי ורכש קמעונאי. השקעה כוללת ~6 מיליון דולר. - רטפליי בע"מ (חברה משותפת חדשה — ינואר 2026, 49.9% של יוחננוף) — פיתוח פתרונות טכנולוגיים לחברות קמעונאיות. השקעה לא מהותית (~2 מ' ש"ח).

מקור: Maya P1732159, סעיף 20.1.

6

How to Think About This Company

יוחננוף היא קודם כל סיפור של מיצוב — לא של גודל. הקריאה הראשונית של החברה מציגה את אחת מהשחקניות הגדולות בקמעונאות המזון הישראלית, עם נתח שוק של 8.1% ב-2025 (לעומת 7.9% ב-2024) [Maya P1732159, סעיף 12.1]. אבל הניתוח האמיתי מתחיל בהבחנה לאיזה משחק היא משחקת. שופרסל מנסה לתפוס את המיינסטרים הרחב; רמי לוי מנסה להוביל בדיסקאונט; יוחננוף בחרה להיות "סופרשוק לכולם" — דגש על חוויית קנייה, מחלקות טריות, ושטחי שירות נרחבים יחסית [Maya P1732159, סעיף 8.2]. הקריאה הנכונה אינה "האם היא תתפוס נתח שוק" אלא "האם המודל הזה ימשיך להחזיק שולי רווח גבוהים מהממוצע בענף תחת לחץ תמחורי הולך ועולה".
FY2025 הוא נקודת מבחן ראשונה למודל הזה תחת לחץ. רווח גולמי ירד מ-22.2% ב-2024 ל-21.5% ב-2025 — שחיקה של 70 נ"ב בשנה אחת, על רקע "הוזלה רוחבית של מחירים והעמקה של מבצעים כמענה ליוקר המחייה ולהגדלת נתח השוק", כפי שמתאר הדירקטוריון [Maya P1732159, סעיף 5]. הרווח הנקי ירד ב-14.3% (220.8 → 189.3 מ' ש"ח). זה לא משבר — זה שינוי בקצב: ההכנסות עלו ב-6.9%, מכירות בחנויות זהות עלו ב-2.5%, אבל הרווחיות קטנה. השאלה הניתוחית: האם השחיקה הזו תוצרת של 2025 (אחיזה בנתח שוק תחת אינפלציה ספציפית) או מגמה מבנית רב-שנתית? ההבדל מכריע — בין מחזור עסקי לבין שינוי מודל.
מודל השכירות שולט במאזן — וזה משנה את כללי הקריאה. נכון ל-31.12.2025, רק 4 מתוך 46 הסניפים בבעלות מלאה או חלקית של החברה [Maya P1732159, סעיף 14.2]. כתוצאה: התחייבויות חכירה לפי IFRS 16 הסתכמו ב-~1.83 מיליארד ש"ח במאזן (חלק שוטף 92.9 מ' + חלק לא שוטף 1,739.5 מ'), מול נכס זכות שימוש של ~1.41 מיליארד ש"ח. תזרים תשלומי שכירות חוזיים בלתי מהוונים: 2,358.6 מ' ש"ח [Maya P1732159, ביאור 4ב]. הצד החיובי: אין שערוכי IFRS שמייצרים תנודתיות מבנית ברווח הנקי כמו אצל שופרסל (REIT היברידי). הצד השלילי: חידושי חוזה הם מחזיקי זכויות סמויים — בכל שנה חלק מהחוזים מתחדשים, ועליות דמי שכירות נדבקות לחישוב הוצאות התפעול דרך עליית נכס זכות שימוש והפחת המופחת ממנו.
החברה משנה כיוון אסטרטגי — ממודל שכירות טהורה לפיתוח נדל"ן עצמי. ב-12 החודשים שלפני פרסום הדוח, יוחננוף ביצעה שורת עסקאות מהותיות בנדל"ן: עסקת קומבינציה באור יהודה ל-70 אלף מ"ר מסחר ולוגיסטיקה (49 אלף מ"ר להשכרה); מכירת מחצית מקרקע פתח תקווה לקרן JTLV ב-42.5 מ' ש"ח (17 אלף מ"ר מסחר); רכישת 107 דונם בנס ציונה ב-32 מ' ש"ח לגידול חקלאי עצמי של פירות וירקות; שותפויות בדימונה (10 אלף מ"ר), בנימינה (14 אלף מ"ר), באר שבע (14 אלף מ"ר עם JTLV); עסקת אופרציה משותפת לפיתוח טכנולוגיות (רטפליי) [Maya P1732159, סעיף 7.2 + 14.11 + 20.1]. סך השקעות הצפויות בחנויות חדשות ב-2026: ~75 מ' ש"ח. זה משדרג את הסיכון התפעולי (חשיפה למימוש בפועל של פרויקטים) בתמורה לקיבוע עלויות שכירות לטווח ארוך.
שליטה משפחתית בעיצומה של הדור השני — ולא בלי שינוי תפקידים. מרדכי יוחננוף (יו"ר) מחזיק ~25.75% מההון; איתן יוחננוף (מנכ"ל) — 16.06%; שרית יוחננוף (סמנכ"ל התייעלות ושיפור תהליכים) — 13.00% [Maya P1732159, סעיף 5.1]. ב-25.12.2024 מכר מרדכי יוחננוף 2.52 מ' מניות מחוץ לבורסה תמורת 11.1 מ' ש"ח (226 ש"ח למניה) [Maya P1732159, סעיף 3]. עסקאות בעלי שליטה מחוץ לבורסה הן לא מאורע יומיומי בחברה משפחתית — והן ראויות למעקב כמסמן של גמישות הון או של תכנון מעבר. הצד החיובי של שליטה משפחתית: דיסציפלינת הון מובהקת (חוב פיננסי נטו שלילי, יחס כיסוי חוב 0.5 מול cap של 3); הצד השלילי: גמישות נמוכה לאקויזיציות אגרסיביות.
אונליין הוא חולשת גילוי משמעותית של החברה. הדוח מתאר את ערוץ האונליין כ"מערך מכירות מקוון באמצעות אתר אינטרנט ויישומון, בשיטת איסוף עצמי מהחנויות (פיק-אפ)" [Maya P1732159, סעיף 1.9]. אין פירוט כמותי של נתח האונליין מתוך סך ההכנסות, אין רווחיות מגזרית, אין כמות הזמנות. מודל פיק-אפ — בניגוד למשלוח עד הבית — הוא בחירה אסטרטגית מהותית: הוא מחסל את עלות ה-last-mile, אבל גם מגביל את שוק היעד הפוטנציאלי לקהל המוכן להגיע לסניף. השאלה הניתוחית — האם זו חולשה תחרותית מובנית, או מיצוב מודע — לא ניתנת לכמת ללא נתונים שהחברה לא חושפת. עד שתחשוף, הקריאה הנכונה: אונליין הוא תוסף לחנות, לא ערוץ עצמאי.
פיקוח מחירים ומחאות יוקר מחיה הם סיכון מוניטין — לא רק רגולטורי. משרד הכלכלה מתערב מעת לעת במחירי מצרכי יסוד — לחם, חלב, ביצים. ההשפעה הישירה על יוחננוף דומה לזו של שופרסל ורמי לוי. אבל יש אפקט עקיף חשוב: מחאת יוקר מחיה ציבורית פוגעת ברשתות פרימיום במידה רבה יותר מאשר בדיסקאונטרים. אם נושא יוקר המחיה חוזר לכותרות (כמו ב-2011 וב-2022), יוחננוף עומדת בעמדה רגישה יותר ביחס לציבור הרחב. רמי לוי "מחבק" את הנרטיב של דיסקאונט; יוחננוף לא יכולה לעשות זאת בלי לסתור את הזהות שלה.
מודל השכירות בולם את התנודתיות של ה-IFRS אך מוסיף רגישות לחידושי חוזה. בניגוד לשופרסל — שמחזיקה רוב מהסניפים בבעלות ומדווחת אותם כ-Investment Property לפי IFRS — יוחננוף מפעילה רק 4 מתוך 46 חנויות במקרקעין שבבעלות מלאה או חלקית [Maya P1732159, סעיף 14.2]. הצד החיובי: אין שערוכי IFRS שמייצרים תנודתיות מבנית ברווח הנקי — הקריאה של הדוח של יוחננוף נקייה יותר מבחינת איזון בין רווח חשבונאי לתפעולי. הצד השלילי: חידושי חוזה בעליית דמי שכירות הם סיכון שוטף שלא קיים אצל שופרסל באותה מידה. בשנים של ביקוש גבוה לנדל"ן מסחרי, חידושים יכולים להוסיף 50–100 נ"ב ללחץ על השוליים — מה שמסביר את האסטרטגיה החדשה של יוחננוף לעבור הדרגתית לפיתוח נדל"ן עצמי בפרויקטים החדשים.
השוואה ל-RMLI ול-SAE היא כלי ניתוח יסודי, אבל היא דורשת התאמות. מי שמשווה את יוחננוף לרמי לוי על מכפיל P/E בלבד — טועה: שני המודלים הכלכליים שונים. רמי לוי הוא דיסקאונטר עם נפח גדול ושוליים דקיקים; יוחננוף היא פרימיום-נגיש עם נפח קטן יותר ושוליים פוטנציאליים גבוהים יותר. מי שמשווה את יוחננוף לשופרסל מתעלם מההבדל המבני — שופרסל היא REIT היברידי שמייצר חלק מהרווח משערוכי נדל"ן, ויוחננוף היא קמעונאית טהורה. ההשוואה הנכונה דורשת לפרק את הרכיבים ולנתח כל אחד בנפרד — שולי תפעול, יחס FCF, צפיפות סניפים, וכן הלאה.
שלוש טעויות שכיחות בקריאת יוחננוף. הראשונה: להניח שמיצוב "סופרשוק לכולם" הוא אוטומטית "טוב" יותר מדיסקאונט — הוא לא; הוא פשוט שונה ומחזורי באופן הפוך, וב-FY2025 חווה שחיקת רווח גולמי של 70 נ"ב כתוצאה מהוזלות מחירים תחרותיות. השנייה: להניח שיוחננוף היא רשת אזורית בלבד — בפועל הפריסה ב-2025 ארצית-גידול: דרום (גדרה, שדרות, אור עקיבא, אשקלון, באר שבע, מבקיעים, נתיבות x2), צפון (חיפה, עפולה, קריית שמונה, בית שאן, נווה זמר), מרכז ושרון, וירושלים (תלפיות + מעלה אדומים + מישור אדומים). השלישית: להתעלם מהשינוי האסטרטגי במאזן — מעבר מודרג ממודל שכירות טהורה לפיתוח נדל"ן עצמי (אור יהודה, פתח תקווה, דימונה, בנימינה, באר שבע) משנה את פרופיל הסיכון לטווח הארוך.
מיקום הניתוח הזה. יוחננוף היא חברה שמתקיימת בתיקי השקעות שמחפשים חשיפה לקמעונאות המזון הישראלית עם מאפיינים שונים מאלו של שופרסל ורמי לוי — שליטה משפחתית של הדור השני, מיצוב "סופרשוק לכולם" עם דגש על מחלקות טריות, פריסה ארצית מתפתחת, ומודל הון שמרני (יחס כיסוי חוב 0.5 מול cap בנקאי של 3, יתרת מזומנים נטו חיובית של ~115 מ' ש"ח). הניתוח כאן אינו עונה על השאלה "להחזיק או לא" — הוא מספק את הזוויות שבהן ההחלטה הזאת מתקבלת טוב יותר. האתר לא משתתף בהחלטה. ההחלטה, בכל מקרה, היא של הלקוח.

ההבדל בין ניתוח שטח לחשיבה מקצועית נמצא לרוב במשתנים שאינם גלויים במבט ראשון. The difference between surface-level analysis and professional thinking often lies in the variables that are not immediately visible.

9

Scenario Framework

המסגרת למטה מתארת אילו תנאים צריכים להתקיים בכל תרחיש — לא תחזית מחיר. התנאים הם מה שמשקיע מקצועי עוקב אחריו לאורך זמן, ומה שמאפשר לעדכן את ההנחות כשהמציאות משתנה.

Scenarios are descriptive, not predictive. They outline possible conditions, not expected outcomes. אין בתרחישים הללו הערכת סבירות, אין כיוון מועדף, ואין ציפייה לגבי איזה מהם יתממש.

🟢 Bull Scenario
Margin Recovery + Real Estate Strategy Validation
תנאים שצריכים להתקיים:
  • שיעור הרווח הגולמי מתאושש מעל 22% (לעומת 21.5% ב-FY2025) — סוף לחץ ההוזלות הרוחביות
  • SSS חיובי של 3-5% Y/Y במשך 4 רבעונים רצופים — מעבר ל-FY2025 (גידול ~2.5% במכירות זהות)
  • פתיחה בפועל של 5-7 סניפים חדשים בשנה — בקצב מהיר מהממוצע 2024-2025 — עם הגעה לרווחיות תוך 18-24 חודשים
  • נתח שוק קמעונאות מזון עולה מעל 9% — מעל 8.1% ב-2025
  • השלמת עסקאות הנדל"ן בפועל (אור יהודה, פתח תקווה, דימונה, בנימינה, באר שבע) ללא חריגה תקציבית מהותית
  • גילוי שקיפות מורחב של נתח האונליין ושיעור המותג הפרטי — מאפשר מעקב כמותי
מה זה אומר: בתנאים אלו, השחיקה ב-FY2025 מוגדרת כשנת מעבר חד-פעמית, אסטרטגיית הנדל"ן העצמי מקבעת את עלויות השכירות לטווח ארוך, והחברה מתבססת כשחקן צמיחה ארצית עם דיסציפלינת הון.
🔵 Base Scenario
Continuation of FY2025 Patterns
תנאים שצריכים להתקיים:
  • שיעור הרווח הגולמי נשאר בטווח 21-22% — שחיקת FY2025 מתייצבת ללא העמקה
  • SSS בטווח 1-3% Y/Y — בהמשך לעקומה היסטורית 2022-2025 (4,131 → 4,763 מ' ש"ח)
  • נתח שוק נשאר באזור 8-9% — ללא קפיצה דרמטית או נסיגה
  • פתיחת 2-3 סניפים חדשים בשנה — בקצב הממוצע של 2024-2025 (44 → 46 סניפים)
  • מדיניות חלוקה ממשיכה — דיבידנד רבעוני, סך שנתי בטווח 100-150 מ' ש"ח (בהתאם ליחס payout 30-50%)
  • חידושי חוזי שכירות בעליות מתונות (3-6%) — ללא קפיצות חריגות; התחייבויות חכירה IFRS 16 נשארות סדר גודל ~1.83 מיליארד ש"ח
  • השקעות 2026 בנדל"ן עצמי בטווח של ~75 מ' ש"ח כפי שהוצהר — ללא חריגות
מה זה אומר: המודל ממשיך לעבוד כפי שעבד ב-2024-2025 — צמיחה הכנסות 5-7%, EBITDA יציב סביב 550-580 מ' ש"ח, רווח נקי 180-220 מ' ש"ח, וחלוקה עקבית. השינוי האסטרטגי בנדל"ן ממשיך הדרגתית מבלי לשנות את פרופיל הסיכון בטווח הקצר.
🔴 Bear Scenario
Margin Squeeze Deepens + Rent Renewal Shock
תנאים שצריכים להתקיים:
  • שיעור הרווח הגולמי נשחק מתחת ל-21% — המשך הוזלה רוחבית של מחירים בלי הקלה
  • SSS שלילי של 1%+ Y/Y במשך 3 רבעונים רצופים — איבוד נתח לרמי לוי, ויקטורי, אושר עד
  • חידושי חוזי שכירות בעליות חריגות (10%+) — פגיעה מבנית בשוליים; התחייבויות חכירה IFRS 16 גדלות ב-15%+
  • פרויקטי הנדל"ן (אור יהודה, פתח תקווה, באר שבע) נתקעים — חריגה תקציבית או עיכובים מהותיים
  • מחאת יוקר מחיה ציבורית רחבה — לחץ ציבורי וממשלתי על מחירים בקטגוריות מפתח (חלב, לחם, ביצים)
  • שחקני Quick Commerce (Wolt, Tenbis, Yango Quick) תופסים נתח מהותי בקטגוריות יומיומיות בערים
  • אירוע ביטחוני נוסף — סגירה זמנית של חנויות באזור הדרום (כפי שאירע באירועי 2023)
מה זה אומר: בתנאים אלו, רווח תפעולי נשחק משמעותית, הדיבידנד דורש בחינה מחדש (ייתכן ירידה מ-260 מ' ש"ח לחלוקה דו-שנתית למתחת ל-100 מ' ש"ח), ותוכניות ההתרחבות מאטות או נעצרות. המודל "סופרשוק לכולם" נבחן בתנאי קצה — וייתכן שיידרש שינוי אסטרטגי במיצוב או בקצב הצמיחה.
10

Analytical Lens — The Questions We Ask

בניתוח חברה מקצועית, השאלה אינה "האם זה טוב", אלא "באילו זוויות ראייה חייבים לבחון את החברה כדי לא לפספס את העיקר". כל ניתוח ב-Bakshi Finance עובר דרך שש זוויות. הטקסט למטה — אינו הערכה. הוא המיפוי של השאלות שהניתוח הזה אמור לענות עליהן. התשובות הספציפיות לחברה מופיעות בסעיף "How to Think About This Company" למעלה.

מה שהעדשה אינה: אין כאן דירוג, אין ציון, אין השוואה בין חברה זו לחברה אחרת, ואין העדפה. אותן שש שאלות נשאלות על כל חברה באתר — השונות היא בתשובות, לא בכלי.

This framework is intended to structure analysis, not to produce an investment conclusion.

📈
Growth
איך החברה גדלה? האם הצמיחה נובעת מכמות, ממחיר, או ממיקס? האם היא יציבה לאורך מחזורים?
💰
Profitability
איך שולי הרווח מתנהגים לאורך זמן? כמה מהרווח החשבונאי הופך לתזרים חופשי בפועל?
Leverage
מה מבנה ההון? באיזו גמישות החברה תתמודד עם מחזור ירוד?
🏰
Competitive Position
מה מגן על ההכנסות שלה מפני כרסום? כמה זמן ההגנה צפויה להחזיק?
👴
Management Quality
איך ההנהלה מקצה הון? מה ההיסטוריה שלה בהחלטות אסטרטגיות? עד כמה הדיווח שקוף ועקבי?
🧩
Business Complexity / Risk
מהם המקומות בהם ניתוח פשטני יטעה? מה חשוף לרגולציה, למחזוריות, או לשינויים טכנולוגיים?

Key Observations

1. הזהות העסקית. מ. יוחננוף ובניו (TASE: YHNF) היא רשת קמעונאות מזון בישראל עם נתח שוק כ-8.1% ב-2025 (לעומת 7.9% ב-2024) על פי הערכת החברה המבוססת על נתוני סטורנקסט [Maya P1732159, סעיף 12.1]. החברה הוקמה ב-1957, נסחרת בבורסה מאז ההנפקה ב-2020, ונכללת במדד תל אביב 90. בשליטת משפחת יוחננוף — שלושה בעלי שליטה שדווחו (מרדכי 25.75%, איתן 16.06%, שרית 13.00%) מחזיקים מינימום 54.81% מההון [Maya P1732159, סעיף 5.1]. הון מניות מונפק: 14.49 מיליון מניות. נכון לדוח 2025 מפעילה 46 חנויות מכר בפריסה ארצית עם שטח מכירה נטו של ~98 אלף מ"ר.

2. עמוד התווך של התזה. יוחננוף ממצבת עצמה כ"סופרשוק לכולם" — דגש על חוויית קנייה, שטחי מכירה נרחבים, חניונים גדולים, ומגוון רחב במחלקות הטריות (מאפייה במקום, קצביה עם קיצוב/אריזה במקום, פירות וירקות, בשר ודגים טריים) [Maya P1732159, סעיף 8.2]. החברה אינה מתחרה ראש בראש עם רמי לוי בקטגוריות הדיסקאונט. בקטגוריות שבהן יש לה למעלה מ-9% מסך ההכנסות (מכולת, בשר ודגים, פירות וירקות, חלב, פארם וניקיון), שיעור הרווחיות הגולמית ב-2025 נע בטווח 25.5%-27.0% [Maya P1732159, סעיף 9].

3. המפגש הקריטי הנוכחי. שלושה מפגשים מבניים מתקיימים בו זמנית: (א) שחיקה ברווח גולמי FY2025 — ירד מ-22.2% ל-21.5% (-70 נ"ב) בעקבות הוזלה רוחבית של מחירים והעמקת מבצעים כמענה ליוקר המחיה; (ב) מודל שכירות שולט במאזן — למעט 4 חנויות בבעלות, יתר 42 הסניפים בשכירות, עם התחייבויות חכירה IFRS 16 של ~1.83 מיליארד ש"ח [Maya P1732159, ביאור 4ב]; (ג) אסטרטגיית נדל"ן עצמי חדשה — עסקת קומבינציה אור יהודה (70 אלף מ"ר), שותפות JTLV בפתח תקווה ובאר שבע, רכישות בדימונה ובנימינה. השקעות צפויות 2026 בחנויות חדשות: ~75 מ' ש"ח [Maya P1732159, סעיף 7.2].

4. מה שחשוב למעקב. ארבעה משתנים יכריעו את ה-12-24 חודשים הבאים: (א) כיוון מרווח גולמי אחרי השחיקה של 70 נ"ב ב-2025 — האם נעצר או מעמיק; (ב) קצב פתיחת סניפים מחוץ לאזור הליבה — תכנית 26 חנויות חדשות עד 2030, עם דגש על דרום (גדרה, שדרות, אור עקיבא, אשקלון, באר שבע) ועל העברה הדרגתית למודל בעלות-עצמית; (ג) SSS — היסטורית עקבי (FY2022 4,131 → FY2025 4,763 מ' ש"ח) [Maya P1732159, גרף עמ' 4]; (ד) מצב מותג פרטי בענף — הדוח מציין ירידה בנתח השוק של מותג פרטי ברשתות השיווק ב-2025 לעומת 2024 [Maya P1732159, סעיף 7.3].

סיכום זה אינו המלצה. הוא רשימה עובדתית של מה שהניתוח זיהה. ההחלטה — של הלקוח.

מתכונת הפעילות וגילוי רגולטורי

בקשי פיננסים פועלת במתכונת Family Office ללקוחות כשירים בלבד. מר ירון בקשי היה בעל רישיון ייעוץ השקעות מוסמך בשנים 2008–2023. נכון ליום פרסום מסמך זה, החברה אינה מחזיקה ברישיון ייעוץ השקעות, שיווק השקעות או ניהול תיקי השקעות.

המסמך נועד למטרות מחקר ולימוד מקצועי בלבד. אין באמור משום המלצה לקנייה, מכירה, החזקה או ביצוע פעולה כלשהי בניירות ערך. אין באמור תחליף לייעוץ המתחשב בנתוניו ובצרכיו של כל אדם. כל החלטה — על אחריות המשקיע בלבד.

הנתונים נשלפו ממקורות רשמיים. עדכוני דיווחים עשויים לשנות את התמונה. ביצועי עבר אינם מעידים על ביצועים עתידיים. האתר לא משתתף בהחלטת ההשקעה. ההחלטה — של הלקוח.

🔒

סקירה לכשירים — Family Office

הסקירה האנליטית המלאה של YHNF (YHNF) זמינה ללקוחות פרימיום של בקשי פיננסים.
הסקירה כוללת ניתוח של 11 סעיפים, פסקאות "How to Think About This Company", מסגרת תרחישים מובנית, ו-Analytical Lens של 6 ממדים.

פתיחת גישה לסקירה תוכן עיוני בלבד · אינו ייעוץ השקעות · ראה גילוי נאות